Čīkstenes puķu dārzos redzētas jau sen, taču pēdējos gados tās ir atkal īpaši iecienītas un, tā teikt, atgriezušās modē. Čīkstene ir šķietami lakonisks augs, izturīgs, daudzgadīgs, bet tieši šo īpašību dēļ ir tik piemērots kā košumdobēm, tā griezto ziedu kompozīcijām. Rudens ir čīksteņu ziedēšanas laiks.
Sukulentu tipa augs
Čīkstenes ir sukulentu tipa augs ar pabiezām, gaļīgām lapām, taču mūsu apstākļos izturīgs – labi pārcieš gan aukstas ziemas, gan kaprīzas, mainīgas vasaras. Latīņu valodā auga nosaukums ir Sedum, kas apzīmē plašu ziedu augu ģinti Crassulaceae ģimenē. Ģintī ir līdz 600 sugu. Sedum ir lapu sukulenti, kas galvenokārt atrodas ziemeļu puslodē, bet sastopami arī vairākos Āfrikas un Dienvidamerikas reģionos. Kāpēc latviešu valodā augs nosaukts par čīksteni? Jo, paberzējot tā lapas, veidojas čīkstoša skaņa. Čīkstenes mēdz dēvēt arī par laimiņiem, ar to gan vairāk domājot zemo šķirņu augus, taču visi tie pieder Sedum grupai.
Visu interviju lasiet avīzes Diena trešdienas, 29. septembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!