Dabiskie aromatizētāji
Ziediem un augiem izkalstot, mainās to forma, struktūra, krāsas top blāvākas un arī aromāts izgaro, izņemot atsevišķas sugas, kuras ir īpaši bagātas ar ēteriskajām eļļām, piemēram, garšaugi, lavanda vai augi, kurus izmanto tējām. Šie augi var kalpot kā dabiski nelielu telpu aromatizētāji un noder vannasistabā, tualetē, garderobes telpā, skapī un nelielā priekšnamā. Kaltēti augi labi vada aromātu, un, kad to dabiskā smarža zudusi, tiem var uzpilināt dažus pilienus dabisku ēterisko eļļu.
Nekas nav mūžīgs!
Protams, ne visi augi un ziedi ir piemēroti tam, lai tos izkaltētu. Liela daļa nobirs, sabrūnēs, pilnībā zaudēs formu. Ir sugas, kuras piemērotas tieši kaltēšanai – plīvurpuķes, salmenes, kokvilna, dažādas graudzāles u. c., savukārt ar pārējiem iespējams vienkārši eksperimentēt. Kaltēt var mēģināt gan dabā ievāktus materiālus, gan dekoratīvos augus – labi padodas kaltēšanai mimozas, eikalipti, magoņu pogaļas, olīvzari u. c. Ja kādu augu gribas saglabāt kā sentimentālu atmiņu par dāvinātāju vai īpašu notikumu, to iespējams herbarizēt (nospiest un izkaltēt), veidojot atmiņu grāmatu, vai arī eksponēt, iegādājoties īpaši tam paredzētu stikla rāmīti. Tiesa gan, ilgstoši un regulāri atrodoties dienas gaismā, kaltētais augs visai drīz izbalos – ar to jārēķinās! Tos augus, kurus iespējams nospiest pavisam gludus un plakanus, var ielaminēt, veidojot grāmatzīmes. Pēc līdzīga principa Dana Purviņa darina rotas, stikla detaļās integrējot kaltētus augus, bet Agnese Milberga tos iekausē cukura konfektēs. Starp citu, vislabāk augi saglabā formu un savu sākotnējo izskatu, ja tiem ļauj sakalst vienmērīgi sausā telpā, jo ūdens klātbūtne bieži vien veicina lēnu tranformēšanos novīstot un sākot trūdēt. Kaltētus augus var kombinēt arī ar svaigiem, radot daudzveidīgu kompozīcijas faktūru un piešķirot tai trauslumu, gaisīgumu. Tomēr jāņem vērā, ka nekas nav mūžīgs un arī kaltēts augs mēnešiem un gadiem ilgi nevar saglabāt savu estētisko kvalitāti. Putekļi no kaltētu augu kompozīcijām jānotrauc – derēs putekļu slotiņa vai liela ota, taču, tiklīdz tie sāk zaudēt krāsu, arī kaltētie augi jāmet ārā.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 18. decembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!