200 gadu sena recepte
Pirms sarunas maizes cepēja vēl silto kukulīti noliek goda vietā – uz skātera jeb dreļļa – lina auduma, ko agrāk kāzās dāvināja vedējam un vīra tuviniekiem, kuri palīdzējuši. Pēc tam no šī materiāla šuva apģērbu, galdautus un dvieļus. Alīda Vārna palepojas, ka ar viņas māmuļas austajiem skāteriem, kas saglabāti cauri Sibīrijas laikam, pieticis, lai vēl meitas kāzās apdāvinātu viņas līgavaiņa radus.
Pēc svaigas maizes Vēķaušos smaržo teju katrā nedēļas nogalē, jo Alīda grožus neatlaiž. Ņiprās kundzes meita Sandra Rāte stāsta: "Omīte ir tā, kura mīklu iejauc, mazdēls Ainars palīdz pie smagākā darba – mīcīšanas. Pusstundu ir jāmīca saldskābā, rupjā – vēl ilgāk. Tad maize ilgāk saglabājas mīksta, nesazied. Kad jautājam, vai nav par grūtu, viņa teic, ka vēl jau pati var." Alīda neslēpj, ka savi knifiņi šajā lietā ir: "Iekur malkas krāsni un uzreiz sāk mīcīt. Kamēr krāsns iesilst, mīkla uzrūgst, labi paceļas un tad var šaut iekšā krāsnī, uz ķieģeļu klona. Saldskābo cepu aptuveni stundu, rupjo – divas stundas." Abru saimniece nemazgā, lieto tikai dabīgo ieraugu, ko rūpīgi saglabā līdz nākamajam cepienam. Protams, jāzina, kā ieraugu uzmodināt jeb uzbriedināt, kā notrāpīt pareizās sāls, cukura un ķimeņu proporcijas. Pēc Alīdas domām, tieši ķimenes dod maizītei īpašo aromātu. Mēness fāžu maiņa procesu neiespaido, drīzāk cepējas miegu. Toties bez Augstākā palīdzības nekādi neiztikt: "Dieviņu es katru vakaru palūdzu, pateicos, ka viss labi izdevies un veselība ir kārtībā. Sākot mīcīt, saku: ar dievpalīgu, bet pēc izņemšanas no abras noteikti pārmetu krustu – lai nelabie gari neieviešas."
Alīda lēš, ka šī maizes recepte ir vismaz 200 gadu veca. Mammai palīdzējusi cept, vēl maza meitene būdama: "Kad mūs izveda uz Sibīriju, man bija sešpadsmit. Cepām arī tur. Patstāvīgi to sāku darīt, kad apprecējos un pārcēlos uz vīra mājām. Sākumā vīramāte šaubīgi skatījās: sak’, dēls paņēmis skolotāju, diez vai šī mācēs. Mācēju gan! Vīrene tirgū pārdeva pienu, krējumu un arī maizi. Atmodas laikā to piegādāju vietējiem veikaliem."
Visu rakstu lasiet avīzes Diena piektdienas, 10. jūlija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!