Farmaceitu tālākizglītības dienas ietvaros “AIWA Clinic” Ortopēdijas centra vadītājs traumatologs, ortopēds Visams Rafaels iepazīstināja farmaceitus ar biežāk sastopamajām ceļa un gūžas locītavu slimībām, traumām, pacientu sūdzībām to gadījumā, kā arī diagnostikas un ķirurģiskās ārstēšanas iespējām, pēcoperācijas aprūpi un sāpju terapiju. Tika aplūkotas aprūpes īpatnības pacientiem ar lieko svaru, aptaukošanos un cukura diabētu.
“Lai nodrošinātu dzīves kvalitāti pēc traumām un pēcoperācijas periodā, mūsu pacientiem ir svarīgi saņemt multidisciplināru aprūpi. Farmaceiti, līdzās ārstiem, ir būtiska daļa no šī aprūpes procesa. Tāpēc jāveicina zināšanu apmaiņa un sadarbība starp veselības aprūpes speciālistiem, lai pacienti saņemtu pilnvērtīgu aprūpi un nepieciešamo atbalstu atveseļošanās procesā,” norāda Visams Rafaels.
“Mēness aptiekas” farmaceite Irina Korčagina (Gada farmaceite 2024) kopā ar kolēģiem novērtē gūto pieredzi: “Pilnveidojot zināšanas, mēs varam efektīvāk palīdzēt pacientiem – sniegt padomus par medikamentu lietošanu, sāpju mazināšanas iespējām un atveseļošanās veicināšanu. Sadarbība ar ārstiem ļauj labāk izprast ārstniecības procesus un pacientu vajadzības, īpaši, ja runa ir par pacientiem ar lieko svaru vai cukura diabētu.”
Farmaceitu tālākizglītības dienas tiek organizētas ar mērķi paplašināt farmaceitu zināšanas un praktisko pieredzi, rūpējoties par iedzīvotāju veselību un nepārtraukti pilnveidojot farmaceitisko aprūpi. Cieša sadarbību ar citiem veselības aprūpes speciālistiem ir īpaši nozīmīga profilaksei un veselības veicināšanai.
Speciālisti diskusijā atzina vienotus novērojumus, ka arvien vairāk locītavu traumas gūst gados jauni cilvēki, un pārrunāja iespējamos risinājumus, atgādinot, ka nevajadzētu atlikt vizīti pie speciālista ilgstošu locītavu sāpju gadījumā, īpaši, ja attīstījušies kustību ierobežojumi, kas apgrūtina ikdienas pārvietošanos un ietekmē dzīves kvalitāti. Konsultācija pie traumatologa, ortopēda ir ieteicama arī brīžos, ja pēc traumas jau ir pagājis ilgāks laiks, bet ir saglabājies diskomforts, atkārtoti parādās sāpes vai ir ierobežota kustību amplitūda. Daudzos gadījumos ar traumas radīto primāro seku novēršanu un izvēlēto ārstniecības metodi situācija nav tikusi pilnībā atrisināta, bet tas nenozīmē, ka to nevar novērst. Farmaceitiskās aprūpes sarunu ietvaros ar pacientu arī farmaceits var vedināt laikus vērsties pie speciālista. Savukārt ārsts atzina, ka pareizas zāļu lietošanas padomiem farmaceita konsultācija ir neaizstājama.