Kad meklēt ārsta palīdzību
Vēderkaites piemeklē gan lielus, gan mazus, taču atkarībā no vispārējā veselības stāvokļa tās var noritēt vieglākā vai smagākā formā. Atkarībā no tā, kas ir saslimšanas izraisītājs, atšķiras arī ārstēšana. Pamatā simptomi gan vīrusu, gan bakteriālajām zarnu infekcijām ir līdzīgi – caureja, slikta dūša un vemšana, var būt arī sāpes vēderā un paaugstināta temperatūra, dažkārt arī izsitumi uz ādas –, tāpēc sasirgušajam pašam ir grūti noteikt, kas šo saslimšanu ir izraisījis. "Viena no pazīmēm, kas norāda, ka cilvēkam ir bakteriāla zarnu infekcija, ir asinis izkārnījumos, taču tās ne vienmēr ir pamanāmas un ne visu slimību gadījumos raksturīgas, tāpēc uz pašdiagnostiku paļauties nevajadzētu. Lai tiktu skaidrībā, jādodas pie ģimenes ārsta un jāveic analīzes. Vīrusu infekcijai lielākoties nekāda specifiska ārstēšana nav nepieciešama – jāuzņem daudz šķidruma, jāievēro miera režīms un jācenšas atvieglot slimības simptomus –, taču bakteriālas infekcijas gadījumā būs nepieciešams lietot antibiotikas," skaidro ārste infektoloģe Ludmila Vīksna. Atkarībā no tā, kāda slimība tiek konstatēta, būs noteikts antibiotiku veids un lietošanas ilgums. Jāatceras, ka antibiotiku kurss jāizlieto arī tad, ja šķiet, ka slimības simptomi ir mazinājušies. Kaut arī cilvēks it kā jūtas labi, iespējams, slimības izraisītāji organismā joprojām ir aktīvi.
Ārste norāda, ka obligāti mediķa palīdzība jāmeklē, ja saslimis mazs bērns, piemēram, rotavīrusa gadījumā slimība sākas strauji un noris smagi, tai raksturīga ātra atūdeņošanās, kas ir ļoti bīstama – jo mazāks bērniņš, jo bīstamāka! Pret rotavīrusu iespējams bērnus vakcinēt jau no dažu mēnešu vecuma, un daktere iesaka šo iespēju izmantot, jo bieži vien slimība norit tiešām smagi. "Ja ir aizdomas, ka bērnu piemeklējusi kāda zarnu trakta infekcija, pastiprināti jādod dzert ūdeni un nekavējoties jāmeklē ārsta palīdzība. Šķidrumu papildus nepieciešams uzņemt arī sasirgušiem pieaugušajiem. It sevišķi svarīgi daudz dzert karstā laikā. Sulas, tējas, kafija un limonādes neskaitās – vislabāk dzert negāzētu dzeramo ūdeni vai minerālūdeni," uzsver ārste. Līdz ar caureju un vemšanu organisms zaudē ne tikai šķidrumu, bet arī vērtīgas minerālvielas, tādēļ, lai to līdzsvaru atgūtu, pieaugušie slimnieki var lietot aptiekās nopērkamus sāļu maisījumus. Pirms medikamentu došanas bērnam jākonsultējas ar ārstu.
Tīras rokas un tīra vide
Zarnu trakta infekcijas lielākoties nonāk organismā caur muti, apēdot kādu pārtikas produktu, uz kura atrodas slimības ierosinātājs, dzerot netīru ūdeni vai pieskaroties ēdienam vai mutei ar netīrām rokām, uz kurām ir slimību izraisoši mikroorganismi. Tāpēc jāatceras regulāri mazgāt rokas, it sevišķi vietās un pasākumos, ko apmeklē liels skaits cilvēku. Daudzi vīrusi un bakteriālas infekcijas ir samērā noturīgi uz ārējām virsmām, kur tie var dzīvot pat vairākas dienas.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena ceturtdienas, 27. jūnija, numurā! Ja ir vēlme laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!