Gluži priecīgi neesot
Muzeja direktore Māra Lāce atzīst, ka šogad ar spārnoto pārsteigumu nācies samierināties, bet priecīgi muzejnieki neesot: "Sudrabkaijas pamanījām tikai jūnija sākumā, kad notika mūsu darbinieku ballīte – terašu svētki. Pat ja būtu manījuši kaijas vēl pirms ligzdošanas sākuma un gribētu ligzdu likvidēt, tas nebūtu iespējams, jo tai vietai nevarēja piekļūt. Balles laikā ieraudzījām divus pūkainus kaiju bērnus. Uz kādu laiku nācās pat terasi slēgt apmeklētājiem, jo bija sajūta, ka kaijas var uzbrukt apmeklētājiem, lai nepielaistu ne mazāko apdraudējumu saviem bērniem."
Māra Lāce, kas muzejā strādā no 1973. gada, bet no 2001. gada ir tā direktore, atceras arī citus gadījumus ar putniem LNMM vēsturē: "Par mūsu sudrabkaijām vairāk pastāstīs muzeja komunikāciju nodaļas speciāliste Laura Dravniece, bet es atceros vārnas, kuras pirms gadiem desmit par gana drošu vietu ligzdošanai atzina tēlnieka Augusta Folca (1851–1926) darināto skulpturālo grupu muzeja frontonā. Toreiz kabinetā ienāca muzeja sētnieks un teica, ka ieejas kāpnes vairs netīrīs, jo vārnas krītot virsū. Pēc muzeja rekonstrukcijas vārnas vairs nav manītas. Vecajos bēniņos reiz bija iemājojuši baloži un pat ielidojis vistu vanags. Karsta vasara, nesapratām, ko darīt, izsaucām glābējus, viņi vanagu noķēra un palaida brīvībā Mežaparkā. Dažādi bijuši gadījumi ar dzīvajām radībām. Mūsu muzejā bija sācis dzīvot, bet neiedzīvojās peļu junkurs. Gustava Šķiltera memoriālajā muzejā savā laikā bija daudz kaķu, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā ilgu mūžu nodzīvoja kaķene, tu taču pati par viņu rakstīji, vai ne? Savukārt Rundāles pilī zem dzegām ligzdas savijušas bezdelīgas, uz pils jumta klabina stārķis. Man patīk dzīvnieki un putni, taču uzskatu, ka katram sava vieta."
Vecāki pašaizliedzīgi
Simpātiskā muzejniece Laura Dravniece mīl visas radības un par kaijām tur rūpi kopā ar muzeja darbinieci, pēc profesijas bioloģi ornitoloģi Līgu Matsoni un ēkas administratori Aiju Remerti. Laura atzīst – liels bijis pārsteigums jūnija sākumā, ieraugot kaiju ģimenīti. Līga skaidrojusi, ka mazie putnēni kā sīki raibulīši no olām parasti izšķiļas vasaras pašā sākumā. Cēlo balti pelēko krāsu putni iegūs līdz četru gadu vecumam.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena piektdienas, 9. augusta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
P
Ihaha
mg