Aperitīvs ir viegls alkoholisks (vai arī bezalkoholisks) dzēriens, kas tiek malkots neilgi pirms vakariņām, lai ierosinātu apetīti.
Nav stingru nosacījumu, kādus dzērienus drīkst vai nedrīkst pasniegt aperitīvā, tomēr, tā kā pēc tam seko maltīte, parasti tiek izraudzīti ne pārāk stipri un ne pārāk sausi dzērieni. Bez iepriekš minētajiem, sākoties vasaras sezonai, tas var būt arī džins ar toniku, Spritz.
Parasti aperitīva dzērienu baudīšana tiek papildināta ar uzkodām – čipsiem, sāļajiem krekeriem. Itālijā var būt pat tik bagātīga uzkodu izvēle, ka tās var aizstāt vakariņas.
Slavenākais aperitīvs – vermuts
Itālijā par aperitīva galvaspilsētu jau vairāk nekā gadsimtu uzskata Turīnu. Tur 1786. gadā tika radīts vermuts – ar trīsdesmit dažādiem garšaugiem un garšvielām papildināts baltvīna dzēriens. Aperitīva tradīcija joprojām tiek saistīta ar Ziemeļitāliju, jo tur dibināti tādi visā pasaulē pazīstami dzērienu ražotāji kā Martini, Campari, Cinzano.
Franču sāncenši centās iekarot šo pašu tirgus daļu ar līdzīgiem produktiem. Tas bija īsts uzplaukuma laiks tādiem zīmoliem kā Byrrh, Dubonnet, Saint-Raphael un citiem aperitīviem uz vīna bāzes.
Lai nu kā, par aperitīva izgudrošanas godu franči un itāļi cīnās savā starpā. Gan vieni, gan otri ir pārliecināti, ka šis gods pienākas tieši viņiem. Spāņi uz to noraugās skeptiski, jo ir pārliecināti, ka ne itāļiem, ne frančiem nav taisnība, jo aperitīvu ir radījuši viņi.
Sākotnēji uzmundrinošajam laika kavēklim pirms maltītes bija jābūt piesātinātam, aromātiskam un saldam. Mūsdienās gaume ir mainījusies un daudziem no senākajiem ražotājiem nav izdevies noturēt pozīcijas. Tirgū ir palikuši tikai lielākie vārdi, turklāt tie jau sen ir pievienoti starptautiskām korporācijām, zaudējot savu slavas oreolu.
Taču, ja runā par vermutu, šis dzēriens ir ne tikai tradīcija, bet arī kvalitāte un pārsteidzoši bagātīga garšas buķete.
Tā aromātu un garšas saskaņošanas pamatā ir apbrīnojamas prasmes apvienot bāzes vīnu ar dažnedažādām dabīgajām sastāvdaļām – ziediem, augļiem, sēklām, mizām, saknēm. Vismaz vermuta markām ir izdevies iekarot savu nišu bāros visā pasaulē – nav tāda bāra, kurš savā piedāvājumā varētu atļauties neiekļaut martini. Šajā gadījumā ir runa par klasisko kokteili, kas sākotnēji sastāvēja no vienas daļas sausā vermuta un četrām daļām džina.
Sociālās dzīves sastāvdaļa
Taču aperitīvs nav tikai veids, kā fiziski sagatavoties vakariņām – stimulēt apetīti. Vidusjūras reģiona zemēs tas ir arī svarīga sociālās dzīves sastāvdaļa – patīkams dienas noslēgums, kad satikties ar draugiem un atpūsties no ikdienas darbiem.
Nereti tieši cenas dēļ itāļi izvēlas ar draugiem satikties aperitīvā, nevis doties uz restorānu kopīgās vakariņās.
Lētākais aperitīvs Itālijā (glāze dzēriena un čipsi) maksā trīs līdz piecus eiro, bet, ja uzkodas bagātīgas, 10 eiro. Taču šajā gadījumā uzkodas tiešām var aizstāt vakariņas. Protams, cenas var atšķirties – lielajās tūristu vietās tās būs augstākas.
Aperitīvs parasti ilgst augstākais divas stundas, un tad draugi dodas katrs uz savām mājām.