Ap Grīziņkalnu spieto jaunieši. Šodien, 6. jūlijā, te uz pasākumu Štuka par bazaru pulcējas ielu dzejnieki jeb brīvrunas improvizācijas meistari. Latvijas labākie un talantīgākie hiphopa frīstaila lietpratēji sacentīsies par galveno balvu – 1000 eiro vērtu naudas prēmiju. Dalībnieki savas frīstaila prasmes apliecinās vairākās kārtās, kur katrā no tām tiks noteikts temats, kurš dalībniekam ir prasmīgi jāapspēlē. Līdzās slavenākajiem batlotājiem Edavārdi un Sniegs sacentīsies arī atlases uzvarētājs Reinis Smilga.
Bet nākamais pasākums – 9. jūlijā – būs jau daudz skaļāks. Grīziņkalnā, Ghetto Games parkā notiks lielākais bundzinieku pasākums Ziemeļvalstīs – Baltijas bundzinieku samits, kas vienkopus pulcēs ap 300 dalībniekiem. Samita ietvaros notiks meistarklases, bundzinieku krāmu tirgus un konkursi, bet svētdienas vakarā plkst. 18 visi samita bungotāji apvienosies kopīgā priekšnesumā. Samits iekļauts Latvijas valsts simtgades norišu programmā, un koncerta repertuārā iekļauti arī Latvijas mūzikas vēsturē nozīmīgi skaņdarbi.
Pasākuma galvenais organizators Andžejs Grauds Baltijas bundzinieku samitu salīdzina ar sniega piku, kura tikko sākusi velties no kalna un drīz pārvērtīsies lavīnā. Samits notiks jau trešo reizi, un ar katru gadu tas ir aizvien vērienīgāks. "Interese par pasākumu pieaug, un uz to vairs nav jāaicina, paši piesakās," Andžejs ir gandarīts.
Kurš sevi var pieskaitīt bundzinieku saimei – vai jāspēlē kādā grupā, vai var piedalīties arī tas, kurš spēlē bungas gājēju tunelī? "Protams, arī bundziniekiem ir dažādas kategorijas – tādi, kuri ir profesionāļi un pelna ar to sev iztiku, ir amatieri un ir bērni, kuri grib spēlēt bungas, tāpat ir tādi, kuri tikai māca bungu spēli," uzskaita Andžejs un piebilst: "Galvenais – lai pašam ir bungas un vēlme tās spēlēt! Nav svarīgi, kādā līmenī, jo tāpēc jau arī būs meistarklases, rings un būs iespēja dzirdēt labākos un mācīties no viņiem." Uz samitu sabrauks arī buņģieri no Igaunijas, Lietuvas, Somijas, Krievijas, Polijas, Zviedrijas.
Pats Andžejs Grauds ir pasniedzējs savā Bungu skolā un grupā Gain Fast muzicē jau desmit gadu. Ilgu laiku bijis sesiju bundzinieks, kādi ir vairums Latvijas bundzinieku, un piedalījies dažādos projektos. Taču pasākumos Andžejs var uzspēlēt arī bungu solo. "Viens pats var uztaisīt veselu programmu. Ballītēs un pilsētu svētkos sanāk labi uzkurināt publiku!" viņš stāsta. Andžejam ir klasiskais bungu komplekts, un to viņš uzskata par spēcīgu izgudrojumu. Vidēji komplektā ir piecas bungas un dažādi palīginstrumenti. Latvijā bundzinieki apguvuši arī perkusijas, džambas, kongas, šeikerus un vēl citu veidu sitaminstrumentus. "Saviem audzēkņiem, kuri nevar izšķirties, ko spēlēt – bungas vai ģitāru, vienmēr saku: ja spēlēsi bungas, sanāks arī pārējie instrumenti," teic A. Grauds.