Tradicionālā Līgo nakts erotika ar sieviešu apaļīgajām formām saullēkta miglā vai norasojušiem krūšu galiem — tas pilnīgi noteikti neattiecas uz fotogrāfi Inesi Kalniņu. Izteiktas vīrieša ķermeņa līnijas, apkārtējās vides noskaņa un paslēpta identitāte neuzspēlēti piesegtajās sejās. Laikā, kad kailums ne mākslā, ne komerciālajā pasaulē vairs nav tabu, Inese Kalniņa jau teju 15 gadu rotaļājas ar skaistuma izpratnes rāmjiem sabiedrībā. "Es nekad nefočēju, lai ar čaļiem bīdītu attiecības vai meklētu izklaides iespējas. To var darīt, bet tas nav domāts man," viņa gan arī drošības labad paskaidro.
Savos darbos Kalniņa atrāda dialogu starp fotogrāfu un modeli — sarunas dzimšanu, tapšanu un noslēgumu. Kopdarbu, kā saka pati fotogrāfe. "Vērtība ir personībā, nevis kailumā," viņa piebilst. Aizsācies kā protesta gājiens un savdabīgs eksperiments, nu Ineses Kalniņas fotografētie vīriešu akti bijuši apskatāmi jau sešās personālizstādēs.
Inese fotografējusi arī kailas sievietes. "No vienas puses, nav nekādas atšķirības. No otras — milzīga. Psiholoģiskās attiecības fotografēšanas procesā atšķiras — kā es uztveru modeli un kā viņš uztver mani. Kas nu tur kuram iznāk ārā no zemapziņas dzīlēm..." Vīrieti fotografēt neesot ne vieglāk, ne grūtāk. Ir savādāk. Būtiski Inesei ir parādīt arī spēcīgā dzimuma trauslo skaistumu, pie kā sabiedrība nav pieradusi. Tieši tādēļ Ineses portfolio iespējams sastapt tieši vīriešu aktus. "Man vajag, lai ir jēga, lai cilvēks redz un saprot, ka arī šādi var parunāt par attiecībām, par dabu, par jebko," viņa paskaidro.
Literatūrzinātniecei un Latvijas Universitātes profesorei Janīnai Kursītei izdevies iepazīt Inesi Kalniņu lekciju kursa ietvaros, kurā maģistranti pievērsās fotogrāfijas simbolikas skaidrošanai. "Kalniņa nebaidās parādīt vīrieti neaizsargātu, nepasargātu, līdz ar to arī ar tādām pašām īpašībām, kādas tiek piedēvētas sievietei, — maigu, apmulsušu, neagresīvu," Janīna Kursīte skaidro. Profesore uzskata, ka ar provokatīvismu sabiedrība sevi ir iedzinusi stūrī līdz pašmērķības galējām robežām. "Laiks iet atpakaļ — uz neuzkrītošo, neuzbāzīgo. Konstruētā labsajūtas sabiedrība sevi palēnām ir sagrauzusi lupatās. Laiks gabalus sadiegt kopā un ieraudzīt lietas to veselumā, ko fotogrāfe savos darbos mēģina darīt."
Izlasīt visu rakstu par Inesi Kalniņu, kā arī novērtēt viņas fotografētos vīriešu kailfoto varat 21. jūnija Sestdienā!