Kas noticis ar viedtālruņiem? Vai tie zaudējuši savu lomu sociālā statusa veidošanā? Vai tie kļuvuši garlaicīgāki? Varbūt pie vainas ir augstā cena, kas uz inflācijas dēļ pieaugušo tēriņu fona lielai daļai pircēju kļuvusi nesasniedzama?
Lai kāds būtu iemesls, rezultāts ir nepārprotams. Kopš augstākā punkta sasniegšanas 2016. gadā viedtālruņu pārdošanas apjomi pasaulē stabili samazinājušies. Pērn jaunas ierīces iegādājās vairs tikai 1,2 miljardi planētas iedzīvotāju, bet šogad, visticamāk, rādītājs būs vēl zemāks. Pirmajos trīs ceturkšņos pārdoti tikai aptuveni 850 miljoni viedtālruņu, un dinamika liek domāt, ka arī pirms Ziemassvētkiem īpašs izrāviens nav gaidāms. Patērētāju piesardzību diezgan uzskatāmi ilustrē fakts, ka šā gada trešais ceturksnis bijis visblāvākais tirdzniecības apjomu ziņā pēdējos desmit gados, ziņo aģentūra Reuters. Ražotājiem tās noteikti nav iepriecinošas ziņas, jo parasti tieši rudens pusē intensīvi tiek prezentēti jaunie modeļi, lai tos aktīvi tirgotu pirms gadumijas svētkiem.
PIEPRASĪJUMS KRĪT
Reuters lēš, ka trešajā ceturksnī globālie viedtālruņu pārdošanas apjomi sarukuši par astoņiem procentiem, ja salīdzina ar iepriekšējā gada jūliju, augustu un septembri. No pieklusuma tirgū pamatīgi cietuši visi lielie spēlētāji. Apple kritums esot 8% apmērā, Samsung – pat 13%, arī Ķīnas ražotājiem pārdošanas apjomi esot pandēmijas pirmā gada līmenī.
Kopējā tirgus ainā gan tas būtiskas korekcijas neienes. Vadošie tirgus analītiķu centri vērtē, ka līdera pozīciju ar 20% tirgus daļu saglabā Samsung. Otrie ar 17% ir Apple, kas tradicionāli gada beigās uz brīdi apsteidz korejiešus, jo ik rudeni laiž pārošanā jaunāko iPhone modeli. Nākamajās trīs vietās ir Ķīnas zīmoli: Xiaomi ar 14%, kā arī OPPO un Vivo. Abiem pa 9%. Atlikušo trešdaļu sadala visi pārējie ražotāji, kuru vidū ir Huawei, Sony, Nokia, Motorola, LG, Lenovo un daudzi citi zīmoli.
Visu sarunu lasiet žurnāla SestDiena 1.-7. decembra numurā! Žurnāla saturu gan drukātā, gan digitālā formātā iespējams abonēt mūsu jaunajā mājaslapā ŠEIT!