Viens no pēdējiem šādiem jautājumiem bija kādam satrauktam kungam no Kurzemes, kas bija atsūtījis fotogrāfijas ar augstiem gubu mākoņiem (altocumulus), turklāt tik klasiskiem un bez kāda paveida vai variācijām, ka man bija jābrīnās – cik gan reti cilvēks paceļ skatienu pret debesīm, ja šādi mākoņi ir pārsteigums! Ar to gan nebija gana. Kungs bija diezgan pārliecināts, ka šādu mākoņu izcelsme, visticamāk, nav dabiska, jautāja, kas tos varētu būt radījis un kā šādi "nedabiski" mākoņi ietekmē vidi? Nomierināju kungu un aicināju biežāk ikdienā veltīt kaut dažas minūtes atpūtai, veroties augšup.
Grupas, veidi, paveidi
Cilvēku intereses ir dažādas, un dažādi ir veidi, kā cilvēki pavada brīvo laiku. Daži krāj markas, citi krūzītes no ceļojumiem, bet arvien populārāki kļūst dažādi ar dabas iepazīšanu saistīti hobiji. Arvien vairāk cilvēku pievēršas putnu vērošanai, iepazīst arī jaunas sēņu un augu sugas, meklē dižkokus. Neesmu gan dzirdējis, ka kāds taisītu novēroto mākoņu formu listi, lai gan tajā ir daudz līdzību ar putnu vērošanu un šāda aizraušanās var būt pat ļoti "fotogēniska".
Daudzu mākoņu formu veidošanās ir lokāla un nav prognozējama, tāpēc ir daži mākoņu veidi, kuru "nomedīšana" var
būt īsta veiksme. Bet – kas vēl svarīgāk! – šādi iegūtas zināšanas par mākoņiem ļaus ne tikai kādreiz draugu lokā paspīdēt ar kādu gudrību, bet pavisam reāli var noderēt laika prognozēšanā brīžos, kad pa rokai nav telefona ar visām tām bezgalīgi daudzajām laika prognožu lietotnēm.
Lai sāktu, var nopirkt kādu no krāšņajiem mākoņu atlantiem. Tie gan parasti ir dārgi, tāpēc mierīgi var izlīdzēties arī ar Apvienoto Nāciju Organizācijas Pasaules Meteoroloģijas organizācijas internetā publicēto mākoņu atlantu.
Līdzīgi kā dažām putnu sugām, kuru atšķirību var noteikt tikai ar putnu noteicēju, arī visus mākoņus iemācīties no galvas varētu būt pārāk grūts uzdevums, jo kopā ir desmit mākoņu grupu, kurām ir 29 veidi, tiem ir vēl 31 paveids, kam savukārt var būt vairākas īpašas papildu parādības (īpaši viļņojumi un kārtojumi). Turklāt vēl atsevišķi izšķir dažu mākoņu veidu kopā būšanu.
Mākoņu vārdi – latīniski
Diemžēl jau minētajā ANO meteoroloģijas organizācijas mākoņu atlantā skaidrojumi ir tikai angļu valodā, taču pašu mākoņu nosaukumi, kā jau daudzās nozarēs, ir latīniski. Tie ir arī latviskoti, taču, ja neskaita Deivida Mičela romānu Mākoņu atlants, pēdējās desmitgadēs latviski neviens specializēts mākoņu albums ar paskaidrojumiem nav iznācis.
Visu Toma Briča rakstu par mākoņu veidiem lasiet žurnāla SestDiena 22. - 28. jūnija numurā! Ja ir vēlme žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Es