Kokakolas sīrupu, kas bija jāatšķaida ar gāzēto ūdeni, farmaceits, ķīmiķis un uzņēmējs Džons Pembertons sāka ražot 1886. gadā, atgādina All About History. Taču, ja kādam izdotos iesēsties laika mašīnā un nonākt XIX gadsimta nogalē, viņš konstatētu, ka slavenais dzēriens tolaik garšoja pavisam citādi nekā mūsdienās. Tā recepti līdz pat savai nāvei 1888. gadā mainīja un uzlaboja pats Pembertons, bet vēlāk viņa pēdās gāja arī Asa Kendlers – uzņēmējs, kurš sākumā no Pembertona, bet pēc tam viņa atraitnes un dēla pakāpeniski bija iegādājies visas tiesības uz dzēriena ražošanu un 1889. gada 15. janvārī oficiāli reģistrēja Pemberton Medicine Company.
Jau pats šīs kompānijas nosaukums vedina uz domām, ka kokakola tolaik tika pozicionēta nevis kā vienkāršs padzēriens, bet gan kā medikaments, kas palīdz dziedēt visdažādākās kaites. Ne jau velti pirmsākumos to pārdeva aptiekās, raksta History.com. Saskaņā ar kanonisko versiju Pembertons centies izgudrot kādu tonizējošu pretsāpju līdzekli, ar ko varētu aizstāt morfiju, kura atkarībā viņš pats bija nonācis, taču galarezultāts pēc visām daudzajām pārmaiņām receptē izrādījies pavisam atšķirīgs.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 12.-18. janvāra numurā! Žurnāla saturu gan drukātā, gan digitālā formātā iespējams abonēt mūsu jaunajā mājaslapā ŠEIT!