Šī gada februāra vidū Jeila Universitāte publicēja apjomīgu pētījumu par ukraiņu bērniem, kuri aizvesti uz Krieviju, un tas atklāja XXI gadsimtā šķietami neiedomājamo: Krievijas valdība ir izveidojusi nometņu un citu veidu iestāžu tīklu no okupētās Krimas līdz pat Sibīrijai. Pētījums aptvēris un identificējis vairāk nekā 6000 ukraiņu vecumā no četriem mēnešiem līdz 17 gadiem, taču kopējais pārvietoto un pāraudzināšanas nometnēs pabijušo bērnu skaits ir daudzas reizes lielāks. Fakti, kas šī gada sākumā atklājās pētījumā, papildināja Ukrainas oficiālos protestus par Krievijas noziegumiem Ukrainas teritorijā un bija pamats Starptautiskās krimināltiesas lēmumam izdot Krievijas prezidenta Vladimira Putina un Krievijas bērnu tiesībsardzes Marijas Ļvovas-Belovas aresta orderus.
Krievija pārvietot bērnus no Ukrainas teritorijas sāka vēl pirms pilna mēroga militārā uzbrukuma Ukrainai. Jau pērnā gada februāra sākumā aptuveni 500 bērnu tika "evakuēti" no Doneckas un Luhanskas apgabaliem. Oficiālais iemesls bija sagaidāmā Ukrainas ofensīva pret Doneckas un Luhanskas spēkiem. Pēc kara sākuma tam sekoja vēl virkne "evakuāciju", kuras pērnā gada marta sākumā tika dēvētas par "bezmaksas atpūtas braucieniem".
TŪKSTOŠIEM BĒRNU
Krievijas mediju telpā cirkulē trīs oficiālie iemesli, kas pamato Krievijas lēmumu no Ukrainas izvest bērnus. Pirmais ir bāreņu "evakuācija" no Krievijas kontrolē esošajiem bērnunamiem (sākusies jau pirms 24. februāra). Otrais – bērnu pagaidu pārvietošana uz nometnēm (bieži vien ar vecāku atļauju). Un trešais – bērnu pārvietošana uz Krieviju medicīniskās palīdzības sniegšanai. Lai gan bērnu nometņu veidošana pati par sevi nav aizliegta, bažas izraisa pārvietoto bērnu skaits, kā arī indikācijas par oficiāli organizētu bērnu "pāraudzināšanu" un ierobežojumiem viņiem atgriezties mājās.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 19. - 25. maija numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!