Cenšos aromātu dziļi neieelpot, taču mutē pēcgarša saglabājas kādu laiku pat pēc kafijas dzeršanas un zobu tīrīšanas. Enerģiskos dambju būvētājus, mežu un pļavu pārpurvotājus bebrus bieži vien dēvē par kaitniekiem, taču šo dzīvnieciņu dziedzeru uzlējumu cilvēki patlaban meklē kā brīnumlīdzekli gandrīz vai pret visām kaitēm. Rakstniece Nora Ikstena, kura gan pati ir lietojusi šo preparātu, gan arī prot to sagatavot, uzskata, ka bebru dziedzeros sakrājas viss dabas spēks, jo bebrs ir veģetārietis un ēd tikai ekoloģiski tīru barību, simtiem dažādu vērtīgu zālīšu, kas palīdz mobilizēt organisma aizsargspējas un cīnīties pret slimības izraisītājiem.
Tie nav pauti!
Bebra dziedzeru uzlējumu nereti nepareizi dēvē par bebra pautu dziru. Kaunatas medību kolektīva vadītājs Jāzeps Korsaks pēc medībām mums nodemonstrē vajadzīgo orgānu izņemšanu no bebra ķermeņa, kas esot jādara ar milzīgu precizitāti, lai nesabojātu gaļu. Izrādās, ka bebriem pavisam ir trīs pāri dziedzeru - pirmie, augšējie, kas ir tuvāk vēderam, ir dzimumdziedzeri, nākamie divi ir tauku dziedzeri, bet īstie, ārstnieciskie jeb smakas dziedzeri atrodas vistuvāk astei.
Tur ir divi zemādas veidojumi, katrā - pa pārim olveida dziedzeru, vienos atrodas krējuma biezuma pelēcīga viela, ar ko dzīvnieks ieziež apmatojumu, lai nesamirktu, otros - nosacīti dzeltenbrūns sierveidīgs sekrēts ar specifisku, rūgtenu, ļoti noturīgu smaku, ko izmanto aizņemtās teritorijas iezīmēšanai un pretējā dzimuma pievilināšanai riesta laikā. Tieši šis sekrēts jeb bebru muskuss arī saturot ap pussimtu cilvēkam vajadzīgu ķīmisku vielu, to savienojumus un visas dabiskās hormonu grupas.
Ikstenas maisījums
Rakstniecei Norai Ikstenai bebru dziedzeru uzlējuma pagatavošanu esot iemācījis kāds vecs dziednieks, bet izejmateriālu piegādājot tēvs, kas ir mednieks. Uzlējuma pagatavošanai viņa lieto tikai dziedzeri, kas atrodas dzīvnieka kreisajā sānā.
Vispirms dziedzerus pēc iespējas rūpīgāk attīra no liekajiem audiem, atstājot tikai ārējo apvalku. Plēksnītes izžāvē vēsā, tumšā telpā, tad aplej ar degvīnu, ne vājāku par 40 grādiem. Rakstniece izmantojusi arī šmakovku, kuru viņai uzdāvinājis aktieris Gundars Āboliņš, kas šo mantu dabūjis no prasmīgiem Latgales meistariem. Uzlējums tumšā vietā jātur vismaz trīs nedēļas, tad to izkāš un pārlej Rīgas balzama blašķē, lai netiek klāt gaisma. Nora Ikstena smejas, ka dziedzerus gatavojot, smaka nav no patīkamākajām, taču to no rokām un naža var viegli noņemt ar citronu.
Pārspīlēt nedrīkst
Bebru dziedzeru uzlējumu lieto gan profilaksei, organisma imunitātes un tonusa paaugstināšanai, gan arī pēcoperāciju periodos, lai veicinātu rētu dzīšanu un atveseļošanos. Tautas medicīnā šos preparātus lieto uroģenitālo un ginekoloģisko slimību ārstēšanai, asinsvadu sieniņu stiprināšanai, trombu veidošanās profilaksei, elpošanas sistēmas slimību ārstēšanai, tostarp, lai mazinātu klepu smēķētājiem. Tas palīdz pret bumbuļiem un sacietējumiem krūtīs, atvieglo klimaksa problēmas. Dziednieki ieteic bebru dziedzeru uzlējumu arī onkoloģiskajiem slimniekiem pēc ķīmijterapijas un apstarošanas, lai palīdzētu organismam atjaunoties. Nora stāsta, ka viņai pašai tā izdevies ātri tikt vaļā no pēcoperācijas rētas, kuru dakteri uzskatījuši par neiznīdējamu.
Preparātu lieto viena līdz trīs mēnešu kursa veidā rītos tukšā dūšā. Pēc šīs kūres noteikti jābūt tikpat lielam pārtraukumam. Citi lietotāji uzreiz uzdzer kafiju, kas absorbē nepatīkamo pēcgaršu, taču Nora ieteic paciesties un labāk neko virsū neuzdzert, tad zāles labāk iedarbojas. Uzlējumu var lietot arī ārīgi, ierīvējot sāpošo vietu vai kompresēs. Izrādās, ka arī šķidruma smaržu vēlams speciāli ieelpot, jo preparātā esošie fitoncīdi nonāk elpošanas ceļos un veicina atveseļošanos elpošanas orgānu slimību gadījumā.
Bebru dziedzeru uzlējumu uzskata arī par Latvijas viagru vīriešiem potences stimulēšanai, tomēr aizrauties ar to esot bīstami - mednieki vēl tagad smej par kādu vīru, kurš vienā dienā izdzēris uz sešdesmit gadu jubileju dāvināto blašķīti ar bebru dziedzeru uzlējumu un nokļuvis slimnīcas reanimācijas nodaļā, jo cerētā efekta vietā gandrīz vai devies uz viņpasauli.