«Uzskatu, ka ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) neapliekamais minimums nevar būt zemāks par minimālā ienākuma līmeni, ko noteikusi Labklājības ministrija (LM) un 2014. gadā apstiprinājusi valdība līdz ar koncepciju par minimālā ienākuma līmeņa noteikšanu,» Dienai izklāsta U. Augulis.
Jāuzsver, ka šogad vispārējais neapliekamais minimums ir 75 eiro, bet pensijas saņēmējiem - 235 eiro mēnesī un tiek piemēroti arī dažādi nodokļu atvieglojumi, piemēram, par apgādājamajiem, vēsta Finanšu ministrija (FM). Jāatgādina, ka pērn uzvirmoja diskusija par iespēju neapliekamo minimumu palielināt no 75 eiro līdz vairāk nekā 120 eiro. U. Augulis iepriekš norādīja, ka vairāk nekā 20 000 strādājošo un 70 tūkstošiem pensionāru ienākumi ir zem minimālā ienākuma līmeņa, ko LM rosina nākotnē paredzēt augstāku par 120 eiro. LM pērn piedāvātais redzējums pieļauj, ka šāds valsts noteiktais minimums - vairāk nekā 120 eiro - varētu stāties spēkā no 2017. gada 1. janvāra un tiktu pārrēķināts katru nākamo gadu.
«Tāpat jāpaaugstina IIN atvieglojuma likme par apgādībā esošu personu, paredzot, ka tās apmērs veido 50% no minimālās mēneša darba algas, vai arī jāievieš diferencēts IIN atvieglojums, piemēram, paredzot, ka IIN atvieglojuma apmērs par bērnu veido 50% no minimālās mēneša algas par pirmo bērnu, 55% par otro, 60% par trešo, 65% par ceturto un nākamajiem bērniem,» Dienai pauž U. Augulis.
Ministrs uzsver, ka «nodokļu politika ir FM pārziņā», tāpēc būtisks ir FM viedoklis. FM iepriekš norādīja, ka nevienlīdzības mazināšanai palīdzēs tas, ka no 320 eiro uz 360 eiro paaugstināta minimālā alga (šo lēmumu gan neatzinīgi vērtē vairāki uzņēmēji un ekonomisti), no 24% uz 23% samazināta IIN likme, kā arī palielināts ģimenes valsts pabalsts.