Visbiežāk viņiem ir diezgan vienkārša problēma: nepareizi sabalansēts uzturs. Ārste nebrīnoties - ļoti iespējams, Latvijā pēc desmit gadiem bērni izskatīsies kā Amerikā. «Mēs tuvojamies,» viņa saka.
Lieko svaru un aptaukošanos pavada arī slimības. I. Dzīvīte-Krišāne atgādina - pirms desmit gadiem nebija neviena bērna ar otrā tipa cukura diabētu, tagad tādu ir diezgan daudzi. Tuklie bērni sirgst arī ar sirds un asinsvadu slimībām, cieš no paaugstināta asinsspiediena, aknu darbības traucējumiem, locītavu slimībām.
«Nepareizi sabalansēts uzturs mūsu bērniem, prevalē ogļhidrāti, taukvielas, porciju lielums,» galvenās problēmas nosauc I.Dzīvīte-Krišāne. «Bērni tiešām ēd lielākas porcijas un biežāk. Atnāk no skolas, piesēžas pie datora, līdzās bļoda ar uzkodām.» Retākos gadījumos lieko svaru izraisa ģenētiski noteiktas saslimšanas, ar tādu, piemēram, sirgst arī viens no viņas pacientiem - 14 gadus vecs zēns, kura svars ir 180 kilogramu.
Par lielu problēmu I.Dzīvīte-Krišāne sauc saldināto dzērienu lielo patēriņu. ASV pētījumos esot atklāts, ka tie esot pirmajā vietā aptaukošanās riska grupās. «Piemēram, mēs esam parēķinājuši vienai otrai limonādei cukura daudzumu. Simt grami ir ekvivalents sešām tējkarotēm cukura. Un tas ir ļoti kaitīgi,» saka ārste. Viņa ir pārliecināta, ka ātrās ēdināšanas restorāni devuši savu ieguldījumu aptaukošanās problēmā, «Jebkuras ātrās uzkodas, arī burgeri satur daudz ogļhidrātu un tauku,» viņa saka. Apaļākie pacienti esot piecu sešu gadu grupā un pusaudžu vecumā.
Par lielu problēmu I. Dzīvīte-Krišāne sauc bērnu mazkustīgumu: «Piemēram, redzētas taču māmiņas, kas ratiņos stumj trīs četrus gadus vecus bērnus ar saldā dzēriena pudeli mutē.» «Mazkustība pieaug, tāpēc ļoti daudzi bērni tiek atbrīvoti no fizkultūras. Bērns ir apaļš, grūti izpildīt fizkultūras prasības,» problēmu iezīmē Lolita Neimane, Latvijas Diētas un uztura speciālistu asociācijas pārstāve. Ļoti liela loma esot ģimenes ēšanas tradīcijām.