Kā rāda pētījumi, Lielbritānijā ik mēnesi hipoglikēmijas dēļ notiek 30 ceļu satiksmes negadījumu. Lai gan Latvijā šādas statistikas nav, tomēr problēma pastāv, un, kā liecina speciālistu novērojumi, par to netiek pietiekami runāts.
Aptuveni trešā daļa ārstu jautājumus par drošu transportlīdzekļa vadīšanu ar saviem diabēta pacientiem vispār nepārrunā, un ārstu zināšanas par šo tēmu ir nepietiekamas - pie šādiem secinājumiem nonācis Latvijas Diabēta asociācijas prezidents Ingvars Rasa. Patlaban ir pirmie rezultāti pētījumā par hipoglikēmiju un transportlīdzekļa vadīšanu. Pērn aptaujāti 158 ģimenes ārsti, ārsti internisti un endokrinologi, lai noskaidrotu, kādas ir viņu zināšanas par to, kas jāievēro diabēta pacientiem, lai droši brauktu ar automašīnu. «Lai varētu to visu izskaidrot pacientam, vispirms tas ir jāzina pašam ārstam,» atzīmē I. Rasa. Tomēr secinājumi ir bēdīgi - zināšanas nav pietiekamas, tāpēc var gaidīt, ka tās nebūs apmierinošas arī pacientiem. Taču, vai tas atbilst patiesībai, speciālisti vēl noskaidros pētījuma otrajā un trešajā daļā, kur aptaujāti tiks diabēta pacienti un diabēta pacienti ar sirds asinsvadu slimībām.
«Kam ir jābūt automašīnā diabēta pacientam, sēžoties pie stūres? Kas jādara pirms došanās ceļā? Ko iesākt brīdī, ka parādās hipoglikēmijas pazīmes?» - tie jautājumi, par kuriem trūkst zināšanu. Taču tie ir svarīgi, lai droši justos gan transportlīdzekļa vadītājs, gan cilvēki apkārt, uzskata I. Rasa. Kaut vai gājējam jābūt pārliecinātam, ka droši var šķērsot gājēju pārēju, jo automašīnas apstāsies. Lai gan konkrētas rekomendācijas pacientiem tiks izstrādātas vien pētījuma noslēgumā, patlaban piemēru var ņemt no ASV un Lielbritānijas. Attiecīgi pirms transportlīdzekļa vadīšanas sākšanas obligāti jāveic kontrole par glikozes līmeni asinīs. Braukšanu nedrīkst sākt, ja glikozes līmenis asinīs ir pazemināts. Ilgstošas transportlīdzekļa vadīšanas gadījumā cukura līmenis asinīs jākontrolē ik pa divām stundām. Tas nozīmē, ka ceļā no Rīgas līdz Daugavpilij jāieplāno pāris pieturvietu. Savukārt, ja sāk parādīties hipoglikēmijas pazīmes, transportlīdzekļa vadīšana uzreiz jāpārtrauc, un to atsākt var vien pēc 45 minūtēm, kad pašsajūta uzlabojusies.
Plānots, ka tiks izstrādātas rekomendācijas arī ārstiem, lai mediķi labāk varētu izglītot ar diabētu sirgstošos pacientus. I. Rasa gan nav pārliecināts, vai gala rezultātā būs ieteikumi mainīt Ministru kabineta noteikumus, tomēr rekomendācijas varētu būt noderīgas Ceļu satiksmes drošības direkcijai.