«Mēs jau braucām, zinot, ka nekas nebūs, bet gribam sabiedrībai un citām valstīm parādīt, ka ar tādu finansējumu neko nevar panākt. Jauno modeli nevar ieviest, ja pasaka, ka 2015. gadā papildu naudas budžetā nav,» Dienai norādīja Latvijas izglītības darbinieku arodbiedrības (LIZDA) Liepājas starpnovadu arodorganizācijas priekšsēdētāja Rūta Zvaigznīte. Optimistiskāk noskaņota ir LIZDA Daugavpils un Ilūkstes novada arodbiedrības priekšsēdētāja Kristīne Junkule: «Protams, ka mēs ne tikai domājam, bet arī ceram, ka mūs sadzirdēs.» Pie Saeimas aprunāties ar izglītības un zinātnes ministri Mārīti Seili gan neesot izdevies, taču pie Daugavpils novada skolotājiem pienācis Saeimas deputāts Aldis Adamovičs (Vienotība), kurš paudis atbalstu.
«Pēc maija protestiem mūs sadzirdēja, un jau jūlija beigās bija informācija par algām, 1. septembrī bija zināmas pamatlikmes. Es ceru, ka šoreiz iztiksim bez streika,» izteicās K. Junkule. Viņas Liepājas kolēģe gan ir noskaņota uz asākām cīņas formām: «Vienīgais ceļš ir streikot. Bet tad visām bērnudārzu un skolu durvīm ir jābūt ciet. Vecāki paliks vienu dienu pie bērniem, otru un trešajā varbūt ies pie valdības un prasīs palielināt skolotāju algas. Kamēr nebūs vienprātības, tādi streiki, kuros vieni piedalās, otri ne, neko nedos,» uzskata R. Zvaigznīte. Viņa gan atzīst, ka pat skolotāju viedokļi ļoti atšķiras. LIZDA vadītāja Ingrīda Mikiško aģentūrai LETA atzinusi, ka pedagogiem atkal lika ticēt, ka solītais finansējums jauna modeļa ieviešanai tiešām būs, «tomēr pedagogi vairs nav ar mieru ticēt». Lai ieviestu jauno atalgojuma modeli, no 2015. gada 1. septembra nepieciešami 12 miljonu eiro. Pēc asām diskusijām par ieceri publiskot pedagogu algas ministre piketa dienā presei izplatītā paziņojumā izteikusies, ka jāturpina konstruktīvs dialogs, lai, intensīvi strādājot pie jaunā atalgojuma modeļa, iesniegtu valdībai pamatotu finansējuma pieprasījumu. Pedagogu pārstāves par jauno samaksas modeli pagaidām izsakās piesardzīgi, norādot, ka svarīgākais ir iekļaut tajā visus pedagoga veiktos darbus, lai daudzas stundas nepaliktu neapmaksātas.
Šobrīd atalgojums novadu skolās būtiski atšķiras - piemēram, Vaiņodē algas esot pienācīgas, tāpat kā Grobiņā, bet tai blakus Bārtā un Gaviezē - mazākas, stāsta R. Zvaigznīte. Viņa arī izkopējusi ministrijas ierēdņu algu sarakstu un piketa laikā jautājusi ministrei, vai ir taisnīgi, ka 61 ministrijas darbiniekam alga ir virs 1000 eiro, kamēr bērnudārzu pedagogi saņem 302 eiro uz rokas. M. Seile solījusi šim jautājumam pievērsties.