Latvijas valstsvienības vieni gūtie vārti četrās kvalifikācijas cikla spēlēs ir viens no sliktākajiem rādītājiem visā Eiropā. Tos vienīgos Rīgā pret Turcijas izlasi Valērijs Šabala guva no 11 metru soda sitiena atzīmes. Ja paskatāmies plašāk, kopš 2013. gada oktobra Latvijas izlase vispār guvusi tikai divus vārtus no spēles (11 mačos) - tas pats Šabala pret Slovākiju (2:2) un pret Armēniju (2:0), kad Latvijas labākais snaiperis vārtu guvumā pārvērta lieliski izspēlētu kombināciju ar Artjomu Rudņevu.
Rudņevs tagad nav ar izlasi - viņam vien zināmu iemeslu dēļ. Lūgts salīdzināt Rudņevu ar Eduardu Višņakovu, Šabala uzsvēra, ka abi ir ļoti dažāda stila spēlētāji - ar Hamburger SV uzbrucēju var saspēlēties īsām piespēlēm, savukārt jaunākajam no brāļiem Višņakoviem tikai jādod piespēles uz priekšu, pēc kurām garais, bet ātrais uzbrucējs var aizmukt ātrāk nekā pretinieku aizsargi.
Skaidrs, ka Čehijas izlases aizsardzība ir tālu no spēlēšanas bez kļūdām, taču Latvijai nebūs viegli to izmantot. Pēdējos gados sarkanbaltsarkanie lielu daļu no nedaudzajiem vārtiem gūst pēc standartsituāciju izspēles, taču arī šajā elementā Latvija pašlaik ir viena no sliktākajām Euro 2016 kvalifikācijā. 1,75 stūra sitieni pie pretinieku vārtiem vidēji spēlē ir ceturtais sliktākais rādītājs. Pat Sanmarīno (2,5) un Luksemburgas (3,75) izlase biežāk tiek pie šādām iespējām. Mariana Pahara padotie reti gūst vārtus no spēles un ļoti reti tiek pie standartsituāciju iespējām. Piemēram, Kazahstāna Astanā ne reizes nepārkāpa noteikumus pret Latviju savā laukuma pusē...
Pirms izlidošanas uz treniņnometni Vācijā Pahars Latvijas medijiem sacīja vārdus, kurus šajā kvalifikācijas ciklā spiests izmantot pārāk bieži, - spēlēsim pret pašlaik spēcīgāko komandu grupā. Tā viņš teica arī pirms mača ar Islandi un pirms izbraukuma spēles ar Nīderlandi. Jā, čehi pagaidām nav zaudējuši ne punkta, taču tajā ir arī veiksmes faktors. Nīderlandes futbolisti būtībā paši uzdāvināja uzvaru fiziski spēcīgajai, bet tehniski tālu no 2004. gada Čehijas izlases modeļa esošajai komandai. Grupas pastarīte Kazahstāna divreiz sarūgtināja čehus, savukārt Islande pārvērtēja savu spēku pēc 2:0 uzvaras pār Nīderlandi un izvirzīšanās vadībā Čehijā ar 1:0 - galu galā zaudējot ar 1:2.
Par spīti nedrošajai aizsardzībai, ir jāatzīst, ka uzbrukumā čehi spēlē ļoti enerģiski un efektīvi, kas viņus padara par neapšaubāmiem spēles favorītiem. Vēl jo vairāk tāpēc, ka viņi spēlēs mājās un sestdien aizvadīs 300. starptautisko spēli vēsturē. Tiesa, arī Latvijai šajā mačā būs jubileja - pussargs Oļegs Laizāns spēles dienā svinēs savu 28. dzimšanas dienu. Ir pamats censties uzlabot omu vakara svinībām.
Lai cerētu uz labvēlīgu iznākumu, kas, ņemot vērā komandu spēku samēru, būtu arī neizšķirts, Pahara padotajiem galvenie būs divi faktori: apturēt mājinieku pussargu Tomāšu Rosicki, kurš varbūt vairs nav tik ātrs kā agrāk, taču piespēles joprojām dala kā pasaules mēroga zvaigzne, un radīt pretspēli ar kvalitatīviem pretuzbrukumiem.