Pašvaldību iesniegtajos sarakstos ar maznodrošinātām un trūcīgām personām Latvenergo identificējis 10 000 cilvēku, kuriem netika atrasts elektroenerģijas piegādes līgums. U. Bariss skaidro, ka tas saistīts ar to, ka cilvēki, iespējams, izmanto līgumu, kas noslēgts vēl uz vecā dzīvokļa īpašnieka vārda, un nav to pārslēguši. Tāpat ir klienti, kas izmanto dzelzceļa elektrības pieslēgumu un norāda dzelzceļa līguma numuru, kam atbalsts netiek piemērots.
Uzņēmums prognozē, ka janvārī atbalstam būs pieteikušās tikpat daudzbērnu ģimeņu, cik pērn - ap 16 000.
U. Bariss īpaši uzsver, ka diskriminēts netiek neviens aizsargātais lietotājs. Ja lietotājs dzīvo īrētā īpašumā, kur līgumu ar Latvenergo noslēdzis izīrētājs vai namu apsaimniekotājs, arī tad iespējams saņemt atbalstu, tikai jānorāda līguma numurs, jo atbalsts netiek vērsts uz īpašumu, bet gan mājsaimniecību. Taujāts, ko iesākt trūcīgai ģimenei, kas dzīvo kopīpašumā ar vienu skaitītāju, U. Bariss teica, ka tāpat kā pārējos gadījumos jānorāda līguma numurs. Tikai cilvēkam pašam jāparūpējas, lai piešķirtā atlaide līdz viņam arī nonāk. U. Bariss arī norāda, ka kopīpašumos uzstādīt atsevišķus skaitītājus daudzos gadījumos varētu būt problemātiski, jo tas saistīts ar jaudas palielināšanu, kas ne vienmēr ir iespējama.
Tieši tāda pati shēma piemērojama arī sociālajās mājās ar vienu skaitītāju. Aizsargātais lietotājs norāda kopējā līguma numuru, un viņam tiek piešķirta atlaide.
U. Bariss atzīst, ja cilvēks īrētā dzīvoklī dzīvo bez īres līguma un izīrētājs nevēlas norādīt savu līguma numuru, tad atbalstu saņemt nav iespējams. Taču par nelegālu mitekļa īrēšanu atbildība jāuzņemas pašam īrniekam un izīrētājam.
Vienīgā neskaidrība, kas radās atbalsta piemērošanā, bija par to, kā rīkoties gadījumā, kad daudzbērnu ģimenei ir arī trūcīgas vai maznodrošinātas mājsaimniecības statuss. Taču, kā skaidroja Ekonomikas ministrija, šādos gadījumos atbalsts tiek summēts. Tātad trūcīga daudzbērnu ģimene saņem atbalstu par pirmajām 400 kilovatstundām.
Lūgts vērtēt atbalsta mehānismu, U. Bariss bilst, ka «ideālā variantā atbalstu sniegtu nevis pakalpojuma sniedzējs, bet gan pašvaldības sociālie dienesti, piemēram, iekļaujot to dzīvokļa pabalstā, jo situācijas mēdz būt ļoti dažādas. Piemēram, kādai ģimenei svarīgāks ir pabalsts par malku, nevis par elektrību, un pašvaldība varētu izvērtēt, tieši kāds atbalsta veids ir tas būtiskākais konkrētai ģimenei.»
Latvenergo pārstāvis stāsta, ka atbalsta mehānisma izstrādes gaitā bijušas diskusijas par to, vai ir pareizi piešķirt vienādu atbalstu visām daudzbērnu ģimenēm, neņemot vērā atšķirības ienākumos. «Kā uzsvēra eksperti, ir divu veidu atbalsts - sociālais un demogrāfiskais, un atbalsts daudzbērnu ģimenēm nav sociāls, bet demogrāfisks, tādēļ tas ir vienāds visai šai grupai.»
U. Bariss arī atklāj, ka šogad atbalsts aizsargātajiem lietotājiem tiks segts no uzņēmuma budžeta. To, cik tas izmaksās, gan varēs pateikt tikai pēc pirmā ceturkšņa.