Ārkārtas stāvoklis
ANO ģenerālsekretārs Bans Ki Muns ceturtdien kritizēja Eiropas centienus norobežoties no cilvēkiem, kuri šeit meklē patvērumu. «Esmu noraizējies, ka Eiropas valstis ievieš aizvien stingrākus imigrācijas un bēgļu politikas noteikumus,» viņš sacīja, uzrunājot Austrijas parlamentu. «Šāda politika negatīvi ietekmē [ANO] dalībvalstu saistības, ko tām uzliek starptautiskie humanitārie un Eiropas likumi.» Banu Ki Munu satraucot arī ksenofobijas pieaugums Eiropā, vēsta ziņu aģentūra AFP.
Dienu pirms tam Austrijas parlamentā pārliecinošs vairākums deputātu, arī no koalīcijas valdību veidojošās centriski kreisās Sociāldemokrātu partijas un konservatīvās Tautas partijas, nobalsoja par stingrākiem patvēruma piešķiršanas noteikumiem.
Tie atļauj valdībai izsludināt ārkārtas stāvokli gadījumā, ja migrantu un patvēruma meklētāju skaits pēkšņi pieaug un apdraud «nacionālo drošību». Sākotnēji ārkārtas stāvokli varēs ieviest uz sešiem mēnešiem, bet nepieciešamības gadījumā to drīkstēs pagarināt vēl uz trijiem tikpat ilgiem termiņiem, informē DPA.
Jaunie noteikumi atļaus neielaist valstī arī patvēruma meklētājus no karadarbības pārņemtajām valstīm, piemēram, Sīrijas. Izņēmums būs grūtnieces, sievietes ar bērniem, kā arī cilvēki, kuriem draud briesmas tranzītvalstī.
Austrija atrodas starp diviem galvenajiem Eiropas migrācijas ceļiem, no kuriem viens stiepjas cauri Balkāniem, otrs - cauri Itālijai. 2015. gadā nelielajā Alpu zemē patvērumu pieprasīja 90 tūkstoši migrantu, vēl vairāki simti tūkstošu tranzītā caur to devās uz Vāciju un Ziemeļeiropas valstīm.
Lai samazinātu migrantu pieplūdumu, Austrija atjaunojusi robežkontroli uz robežas ar Ungāriju un Slovēniju. Vīne paziņojusi, ka līdz maija beigām atjaunos robežkontroli arī uz Brennera pārejas, kas savieno Austriju un Itāliju un ir galvenais transporta koridors starp Dienvideiropu un Ziemeļeiropu. Turpat gar robežu ar Itāliju austrieši plāno būvēt 400 garu žogu.
Ārkārtīgi bīstami ieroči
Austrijas valdošie politiķi jaunos pretimigrācijas pasākumus pamato ar bažām, ka pēc Balkānu migrācijas ceļa slēgšanas arvien vairāk migrantu dosies uz Itāliju, lai pēc tam virzītos uz Rietumeiropu. «Mēs nevaram uz saviem pleciem nest visas pasaules smagumu,» paziņojis Austrijas iekšlietu ministrs Volfgangs Sobotka.
Analītiķi valdības lēmumus saista ar pieaugošo atbalstu populistiskajai pretimigrācijas partijai FPO, kuras kandidāts Norberts Hofers pārliecinoši uzvarēja pagājušajā svētdienā notikušajā Austrijas prezidenta vēlēšanu pirmajā kārtā. Neviens no abu valdošo partiju izvirzītajiem kandidātiem nesasniedza vēlēšanu otro kārtu, kas notiks 22. maijā.
ANO Bēgļu aģentūra uzskata, ka Austrijas šonedēļ pieņemtie patvēruma piešķiršanas noteikumi ir «atsacīšanās no bēgļu aizsardzības pamatprincipiem». Parlamenta opozīcijā esošās liberālās partijas NEOS līderis Matiass Štrolcs brīdināja, ka jaunie likumi var kļūt par «ārkārtīgi bīstamiem ieročiem, ja tie nonāks nepareizajās rokās», raksta portāls TheLocal.at.
Austrijas plānus atjaunot robežkontroli uz Brennera pārejas asi kritizējusi kaimiņvalsts Itālija. Tās premjerministrs Mateo Renci paziņojis, ka tādējādi Vīne «kliedzoši pārkāptu Eiropas Savienības likumus». Viņš ir mudinājis Eiropas Komisiju atturēt Austriju no soļa, kas, viņaprāt, simbolizētu Eiropas atvērto robežu kopienas - Šengenas zonas - nāvi.