Piespiedu solidaritāte
Lai samazinātu masīvo migrācijas spiedienu uz Grieķiju un Itāliju, kuras parasti ir pirmā pieturvieta Eiropā vairākumam no tūkstošiem migrantu un patvēruma meklētāju, lielākā daļa ES dalībvalstu pagājušajā gadā atbalstīja 160 tūkstošu patvēruma meklētāju sadali bloka iekšienē divu gadu laikā.
Tomēr līdz šim plāna izpilde bijusi gausa, jo no Itālijas un Grieķijas uz citām ES dalībvalstīm pārvietoti tikai mazliet vairāk nekā 1400 personu, vēsta Deutsche Welle.
Situācijas risināšanai EK šonedēļ piedāvājusi veikt izmaiņas pašreizējā patvēruma meklētāju pārvietošanas mehānismā. Iecere paredz, ka atkarībā no Eiropu sasniegušo patvēruma meklētāju daudzuma katrai ES dalībvalstij būtu jāuzņem noteikts skaits šo personu. Katrai dalībvalstij uzņemamo skaitu noteiktu, ņemot vērā iedzīvotāju skaitu un ekonomisko stāvokli.
Ja kādā no dalībvalstīm patvēruma meklētāju daudzums par 50% pārsniegtu tai noteikto uzņemamo personu skaitu, tad tā automātiski drīkstētu pārvietot patvēruma meklētājus uz tām ES dalībvalstīm, kuras nav uzņēmušas tām pienākošos patvēruma meklētāju daudzumu.
EK plāns paredz, ka dalībvalstis varēs atteikties piedalīties pārvietošanas shēmā uz laiku līdz vienam gadam, bet tādā gadījumā tām būs jāšķiras no 250 tūkstošiem eiro par katru neuzņemto patvēruma meklētāju.
Tādā gadījumā Polijai, kura bija apņēmusies uzņemt 7000 patvēruma meklētāju, bet līdz šim nav uzņēmusi nevienu, tiktu piestādīts rēķins 1,6 miljardu eiro apmērā, raksta ziņu aģentūra Reuters.
EK viceprezidents Franss Timmermanss uzskata, ka jaunais patvēruma meklētāju pārvietošanas plāns nepieciešams, lai piespiestu ES dalībvalstis sadarboties. «Solidaritāti Eiropas Savienībā nevar pielīdzināt ēdienkartei,» viņu citē interneta izdevums Politico.eu. «Jūs nevarat izvēlēties, kad izrādīt un kad neizrādīt solidaritāti.»
Pielīdzina 1. aprīļa jokam
Kritiku EK plānam izteikušas ES dalībvalstis, kuras jau iepriekš iestājušās pret patvēruma meklētāju kvotām un obligātu to izpildi.
Ungārijas valdība, kas gatavojas rīkot referendumu par līdzšinējo patvēruma meklētāju pārvietošanas shēmu, noraidījusi arī jauno plānu. «Tā ir šantāža, tas ir nepieņemams un neeiropeisks piedāvājums no Eiropas Komisijas puses,» uzskata Ungārijas ārlietu ministrs Pēters Sījārto. «Kvotu pieeja ir strupceļš.»
Viņa Polijas kolēģis Vitolds Vaščikovskis ironizējis, ka EK piedāvājums viņam izskatoties pēc 1. aprīļa joka, bet Čehijas ārlietu ministrs Ļubomīrs Zaorāleks norādījis, ka ES migrācijas krīze jārisina uz vienprātības pamata. «Eiropas Komisijai nevajadzētu piedāvāt kaut ko, kas mūs šķeļ,» viņu citē Reuters.
EK piedāvājumu kritizē arī Baltijas valstis.
Latvijas Ārlietu ministrijā portālam Diena.lv norādīja, ka Latvija ir pret obligātām patvēruma meklētāju kvotām. Valdošajā koalīcijā strādājošās partijas EK plānu noraidījušas kā nekorektu.
Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite, kura EK plānu kritizējusi kā «atklātu uzaicinājumu migrantiem doties uz Eiropu», apliecinājusi, ka Lietuva arī turpmāk brīvprātīgi izrādīšot solidaritāti valstīm, kuras vissmagāk skārusi migrācijas krīze, vēsta LETA.