Telavivas Ben Guriona lidostā trešdien nenotika ap 50% starptautisko avioreisu, uz turieni nelidoja arī Latvijas aviosabiedrība airBaltic.
Globāls samits
Pirmdien Eiropas lielākā aviokompānija ienākumu ziņā Lufthansa pievienojās Dubaijā bāzētās aviokompānijas Emirates aicinājumam Starptautiskajai Gaisa transporta asociācijai (IATA) sasaukt pasaules aviokompāniju samitu, kurā pēc Ukrainā notikušās traģēdijas sākt diskusiju par līdzšinējo aviācijas drošības protokolu pārskatīšanu, vēsta Reuters.
Lidojumu maršrutu sekošanas mājaslapas Flight Radar dati rāda, ka Lufthansa bijusi starp tām aviosabiedrībām, kas ļoti bieži lidojusi pār Doņeckas reģionu Austrumukrainā arī nedēļā pirms Malaysia Airlines reisa MH17 lidmašīnas notriekšanas. Lufthansa pārstāvis teicis Reuters, ka notikušais Ukrainā bijis negaidīts satricinājums, jo līdz šim vēl nekad pasažieru reisa lidmašīna nebija notriekta ar zeme-gaiss raķeti kreisēšanas augstumā vienā no pasaules visintensīvāk izmantojamajiem gaisa ceļiem.
Mainīgi apstākļi
200 pasaules aviokompānijas apvienojošās IATA pārstāvji jau piekrituši, ka pēc visu MH17 traģēdijas faktu analīzes noteikti jāsāk globāls dialogs par turpmākajiem drošības protokoliem.
Pašlaik nav nevienas starptautiskas institūcijas, kas atbildētu par visas pasaules civilās aviācijas drošību. Tā ir atsevišķu valstu atbildība - izlemt, vai eksistē draudi, kuru dēļ tām jāslēdz sava gaisa telpa. Nacionālās civilās aviācijas institūcijas var aizliegt savu valstu aviosabiedrībām lidot uz teritorijām, kuras uzskata par nedrošām.
Nozīmīga loma maršrutu izvēlē ir pašām lidsabiedrībām. Piemēram, Lufthansa lidojumu drošības nodaļā 12 cilvēki pārrauga četru pakāpju risku analīzes procedūru, kas iekļauj pamatrisku izvērtējumu un analīzi par mērķēta uzbrukuma lidmašīnai iespējamību. Šī sistēma visai sekmīgi darbojusies jau desmitgadēm ilgi. Bijušais Qantas drošības vadītājs Rons Bārčs teicis Reuters, ka visoperatīvāk ik dienu mainīgos drošības apstākļus var izvērtēt pašas aviosabiedrības: «Šie draudi mainās katru dienu, katru stundu, tāpēc globāla organizācija tos nespēj operatīvi apkopot.»
Līdz šim tika uzskatīts, ka ir droši lidot virs Afganistānas, jo tur netika izmantoti ieroči, kas varētu sasniegt pasažieru lidmašīnu lidojuma augstumu. Ukrainas traģēdija liek pilnībā pārvērtēt šo teoriju.