Operatīvajiem dienestiem svarīgas ir sekundes simtdaļas, tādēļ tiek izmantotas bākugunis un skaņas signāli, kas ļauj neievērot dažas Ceļu satiksmes noteikumu (CSN) prasības, piemēram, pilsētā pārsniegt atļauto ātrumu. Tomēr pēdējā mēneša ķibeles liek jautāt, vai dienestu šoferi ir pietiekami apmācīti.
Tikai policisti
No Dienas aptaujātajiem operatīvajiem dienestiem tikai Valsts policijas (VP) darbiniekiem ir regulāras apmācības braukšanai nestandarta apstākļos. «Faktiski visi ir izgājuši trīs dienu apmācību kursu,» skaidroja VP Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Sigita Pildava. Grupas tiek komplektētas gan reģionu, gan dažādu nodaļu pārvalžu darbiniekiem.
Apmācības tiek organizētas Ropažos. Policisti iziet trīs dienu ilgus kursus - pirmās dienas puse tiek veltīta teorētiskajai apmācībai, bet pārējais laiks praktiskām nodarbībām. Apmācības notiekot arī, kad tiek nomainītas automašīnas vai sākas motociklu sezona.
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) šoferiem gan šādas apmācības nenotiek, kā skaidroja VUGD Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas priekšniece Viktorija Gribuste: «Operatīvā transportlīdzekļa vadīšana nevar tikt uzskatīta par ekstremālu, jo to regulē Ceļu satiksmes noteikumi, kas ir saistoši visiem transportlīdzekļu vadītājiem.» VUGD ir pārliecināts par šoferiem: «Autovadītāji, vadot operatīvo transportlīdzekli, izvērtē situāciju, satiksmes intensitāti, ceļa stāvokli un atbilstoši šiem apstākļiem arī izvēlas braukšanas ātrumu un lemj par konkrētu manevru veikšanu,» norādīja V. Gribuste.
Savukārt, kā Dienai atzina Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) Komunikācijas nodaļas vadītāja Ilze Bukša, «dienestam nav budžetā tādu līdzekļu, par kuriem būtu iespējams sistemātiski nodrošināt šādu apmācību». NMPD gan saprot šādu prasmju nepieciešamību, tādēļ jauno politisko iniciatīvu ietvaros ir iesniegts arī pieteikums finansējumam šoferu apmācībai. «Pirms pusotra gada ar arodbiedrību palīdzību šoferiem reģionos organizējām apmācību,» skaidroja I. Bukša, piebilstot, ka tas gan bijis teorētiskais kurss.
Vajadzētu visiem
Tam, ka pietiek ar situācijas izvērtēšanu un atbilstošās kategorijas vadītāja pieredzi, nepiekrīt Drošas braukšanas skolas (DBS) veidotājs Artūrs Priednieks. «Uzskatu, ka katram (operatīvo transporta līdzekļu - red.) vadītājam ir jābūt apmācībai,» norāda A. Priednieks. Viņaprāt, šobrīd apmācību ir pārāk maz. «Speciālajiem dienestiem jātrenējas atsevišķi,» teic eksperts, atsaucoties uz igauņu un sadarbības partneru pieredzi. Operatīvā transporta līdzekļa vadītājam ir jābūt labākam par vidējo šoferi. Jāzina arī teorija, jo «tad iespējams dažkārt nemaz nenokļūt situācijā, kurā strauji jāreaģē».
Tomēr bieži vien ne tikai operatīvā transporta vadītājs ir pie vainas, kā liecina arī pēdējo gadu ziņas par operatīvajiem transportlīdzekļiem - nereti avāriju izraisa parastie autobraucēji, kuri laikus nav spējuši reaģēt uz skaņas un gaismas signāliem. «Problēma ir tad, kad kāds kādu nav pamanījis,» saka DBS veidotājs, piebilstot, ka operatīvā transportlīdzekļa vadītājam ir jāsaprot, ka cilvēki var nedzirdēt skaņas signālu un nepamanīt bākugunis. «Ja operatīvā mašīna laikus neiezīmē, kur tā grib būt, autovadītājam ir grūti saprast, ko tā grib,» saka A. Priednieks, piebilstot, ka arī parastajiem autovadītājiem bieži vien pietrūkst iemaņu, lai pareizi reaģētu brīdī, kad tuvojas operatīvais transports.
Ceļu satiksmes noteikumi nosaka - ja tuvojas operatīvais transportlīdzeklis ar iedegtu mirgojošu zilu un sarkanu bākuguni un ieslēgtu speciālu skaņas signālu, citiem transportlīdzekļu vadītājiem ir jādod tam ceļš, apturot transportlīdzekli pie ietves vai uz nomales, vai iespējami tuvāk brauktuves labajai malai. Transportlīdzekļu vadītājiem, kas tuvojas krustojumam (ceļam), jāaptur transportlīdzeklis pirms šķērsojamās brauktuves.
Savukārt ar mirgojošu zilu bākuguni bez speciāla skaņas signāla operatīvais transports drīkst pārkāpt tikai apstāšanās un stāvēšanas noteikumus, kā arī aizliegumu mehāniskajiem transportlīdzekļiem braukt pa ietvēm, gājēju un velosipēdu ceļiem. Iedegta mirgojoša oranža bākuguns nedod priekšroku.