Arī Drošības policija (DP) informē: saņemti pieci signāli par iespējamu balsu pirkšanu vēlēšanu laikā. «No tiem divi iedzīvotāju zvani. Savukārt veicot interneta monitoringu, fiksēti trīs gadījumi, kas liecina par iespējamiem balsu pirkšanas gadījumiem gaidāmajās vēlēšanās. Paralēli tiek saņemta arī operatīva rakstura informācija, kas tiek pārbaudīta,» piektdien pavēstīja Kristīne Apse-Krūmiņa, DP pārstāve. DP vēlēšanu laikā strādājot pastiprinātā režīmā pēc iepriekš izstrādāta plāna. Par apdraudētāko vēlēšanu apgabalu uzskatāma Latgale, tas skaidrojams ar reģiona sarežģīto sociāli ekonomisko stāvokli, kā arī personu aktivitātēm, kas būtu gatavas veikt pretlikumīgas darbības konkrētu politisko organizāciju labā.
Sabiedrības par atklātību Delna politikas analītiķe Līga Stafecka uzskata - šajās vēlēšanās ir daudz augstāks balsu pirkšanas risks. «Proti, pieaudzis nabadzības risks un vienlaikus augsta neuzticēšanās politiskajai varai var būt pietiekami iemesli, lai mazturīgie vēlētāji būtu vairāk gatavi pārdot savu balsi,» skaidro L. Stafecka. Tiesa, par vēlēšanu administrāciju viņa saka - parasti problēmas bijušas visai maznozīmīgas, nopietnākais gadījums bija iepriekšējās Saeimas vēlēšanās, Balvu rajona Kubulu pagasta vēlēšanu komisijā, kad komisija piedalījās rezultātu viltošanā. «To, kā būs šoreiz, grūti prognozēt (..) Risks vienmēr pastāv, bet lielāks risks tomēr ir tas, kas notiek tuvā rādiusā ap vēlēšanu iecirkņiem nevis tajos iekšā,» saka L. Stafecka.
Arī sabiedriskās politikas centra Providus politikas pētniece Iveta Kažoka uzskata, ka «vairākas partijas atrodas uz 5% pārvarēšanas robežas, un tām ir ļoti svarīgi saņemt pēc iespējas vairāk vēlētāju balsu, tādēļ ārpus oficiālajām reklāmām un medijiem var meklēt negodīgus ceļus». I. Kažoka arī saka - nekad iepriekš nebija tik daudz individuālo deputātu kampaņu kā pirms šīm vēlēšanām. Tas liecina, ka deputātiem ir cīņa par balsīm saraksta iekšienē.
«Kā ikreiz,» par balsu pirkšanas riskiem vēlēšanās saka Arnis Cimdars, Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs. Viņš pieļauj, ka pašvaldību vēlēšanās balsu pirkšana potenciāli varētu būt vairāk sagaidāma, «jo ieinteresēto personu, deputātu kandidātu skaits ir lielāks, un viņi tur ir uz vietas». A. Cimdars arī atgādina, ka par balsu pirkšanas organizēšanu iestājas kriminālatbildība.
Personas, kuru rīcībā ir informācija par iespējamu balsu pirkšanu vai konstatētiem balsu pirkšanas gadījumiem, lūgtas vērsties tuvākajā policijas iecirknī, zvanot 02 vai 112, kā arī Drošības policijā, zvanot 67208964 vai sūtot e-pastu: [email protected].