Atsaucoties uz 31. martā laikrakstā Diena publicēto Ideju foruma bibliotēkas jurista Andra Rimšas rakstu E-bibliotēka un autoru tiesību ievērošana, vēlos norādīt, ka nav patiesi Latvijas Nacionālajai bibliotēkai (LNB) izteiktie pārmetumi, ka LNB savu krājumu digitalizācijā ir pārkāpusi likumu.
Autortiesības ir ekskluzīvu autora tiesību kopums, kuram likumā noteiktos gadījumos var piemērot izņēmumus. Šādi izņēmumi attiecināmi arī uz bibliotēku darbību. Viens no tiem ietverts Autortiesību likuma 23. pantā un attiecas uz darbu reproducēšanu bibliotēkas vajadzībām un bibliotēkas resursu pieejamības nodrošināšanu digitālā vidē.
Reproducēšanu bibliotēkas vajadzībām tik tiešām var veikt tikai saskaņā ar 23. pantu, tomēr jāņem vērā 2007. gadā veiktās izmaiņas tiesiskajā regulējumā.
Šobrīd bibliotēkas var reproducēt grāmatas divos gadījumos:
1) lai grāmatas saglabātu,
2) lai aizstātu sabojātu vai nelietojamu grāmatu, ar nosacījumiem, ka šo grāmatu vai tās kopiju nav iespējams iegūt citā pieņemamā veidā un šāda reproducēšana tiek atkārtota atsevišķos un savstarpēji nesaistītos gadījumos.
Uz abiem gadījumiem attiecas papildu nosacījumi:
1) grāmatām, lai tās varētu reproducēt, jāatrodas bibliotēkas krājumā;
2) digitāli reproducēt var tikai tās grāmatas, kas izdotas Latvijā un vai neatrodas komerciālā apritē.
LNB vienmēr ir ievērojusi šos nosacījumus. LNB veidotās Latvijas Digitālās bibliotēkas pamatmērķis ir grāmatu saglabāšana nākamajām paaudzēm. Lai grāmatas varētu reproducēt digitāli, oriģinālam ir jāatrodas bibliotēkas krājumā. Šo nosacījumu LNB ievēro pilnībā - LNB krājumā atrodas visas Latvijā izdotās grāmatas. Autortiesību 23. pantu nevar izmantot, lai veidotu bibliotēkas krājumu. Tiesiskais regulējums paredz paralēlu krājumu eksistenci -tikai tradicionālajā krājumā esošās grāmatas var atrasties arī digitālajā krājumā.
Atšķirībā, piemēram, no Igaunijas, Latvijas likumdevējs ir bijis pretimnākošs izdevējiem, nosakot, ka reproducēt digitāli var tikai tādas grāmatas, kas vairs neatrodas komerciālā apritē. LNB Latvijas Digitālās bibliotēkas digitalizācijas projekts primāri ir saistīts ar agrāk izdoto grāmatu digitalizāciju, it īpaši tādu, kurām beigusies autortiesību aizsardzība.
Tomēr Autortiesību likuma 23. pants nav vienīgais, kas regulē reproducēšanas jautājumus. Likuma 23. pants skar tikai un vienīgi reproducēšanu pašas bibliotēkas vajadzībām. Reproducēšanu citām vajadzībām regulē citi panti. Bibliotēkas apmeklētāji var izmantot bibliotēkas sniegtos pakalpojumus, lai iegūtu grāmatas kopiju tradicionālajā, papīra formātā. Šādu iespēju nodrošina Autortiesību likuma 35. pants.
Jāņem vērā, ka Autortiesību likumā nav autortiesību izņēmuma attiecībā uz digitālu kopiju izgatavošanu, ja to veic kā pakalpojumu. LNB krājums nesastāv tikai no grāmatām, uz kurām joprojām attiecas autortiesību aizsardzība. Tās krājumā ir daudz grāmatu, kurām autortiesību aizsardzības termiņš ir beidzies. Tikai un vienīgi šajos gadījumos iespējams iegūt digitālu kopiju.