Lai gan mediācija Latvijā vēsturiski vairāk attīstījusies, risinot bāriņtiesas pārziņā esošus konfliktus, nereti arī biznesa vidē sastopamies ar gadījumiem, kuros ar mediācijas palīdzību domstarpības varētu atrisināt ātrāk un ar iespējami mazākiem zaudējumiem biznesam.
Atšķirībā no tiesas procesa, kurā pēc būtības puses ir deleģējušas augstākai varai tiesības izšķirt, kurai no tām ir taisnība, un noteikt, kā rīkoties tālāk, mediācija prasa aktīvu pušu līdzdarbību un sadarbošanos risinājuma meklēšanā. Ar mediāciju iespējams meklēt risinājumus arī konfliktsituācijās, kurās risinājums tiesas ceļā ir grūti panākams vai pat praktiski neiespējams; puses nevēlas vai nespēj risināt savas domstarpības tiešas komunikācijas ceļā; pušu advokātu mēģinājumi rast risinājumu tiek uztverti ar aizdomām, jo advokāts tiek nepārprotami uztverts kā otras puses interešu pārstāvis; nespēja konfliktu risināt jau radījusi uzņēmuma vērtības samazinājumu un var izraisīt tā pilnīgu biznesa vērtības zudumu.
Mediatora uzdevums ir radīt labvēlīgus apstākļus risinājuma meklējumiem un šī procesa vadīšana un veicināšana, vienlaikus neuzspiežot pusēm savu skatījumu par domstarpībām un to risinājumiem. Mediators šajā procesā ir neitrāls un nepārstāv nevienas puses intereses. Atbilstoši situācijai tiekoties gan ar pusēm vienlaicīgi, gan ar katru atsevišķi, mediators spēj veidot un uzturēt komunikāciju arī starp konfliktējošām pusēm, kas kategoriski atsakās sarunāties viena ar otru.
Mediatora izvēle ir vienīgi iesaistīto pušu rokās. Neapšaubāmi paļaušanās uz mediatora neitralitāti konfliktā ir viens no galvenajiem apsvērumiem šajā izvēlē. Tomēr ne mazāk svarīga ir arī biznesa konflikta mediatora pieredze un kompetence jomā, kurā uzņēmums darbojas un par kuru ir strīds.
Galvenais ieguvums no mediācijas, protams, ir vienošanās, kas pilnīgi vai daļēji atrisina domstarpības, bet tas nebūt nav vienīgais pozitīvais pienesums. Mediācijas procesā puses tiek rosinātas līdzdarboties risinājuma meklējumos, kas ļauj saglabāt vai mēģina vismaz daļēji atjaunot pušu attiecības. Svarīgi atcerēties, ka tiesas process var atrisināt konfliktu, bet nevar atjaunot vai saglabāt attiecības.
Iespēja saglabāt konfidencialitāti par domstarpību faktu vai par to būtību var izrādīties viens no svarīgākajiem faktoriem biznesa izdzīvošanai. Retais būs gatavs par sadarbības partneri izvēlēties iekšēju pretrunu vai dalībnieku savstarpējo konfliktu mocītu uzņēmumu, kura nākotnes izredzes nav skaidras.
*Sertificēts mediators