Tomēr jāņem vērā, ka uzņēmuma vadītājs galvenokārt ir atbildīgs par darbinieku, nevis sava darba izpildi. Vērts paturēt prātā, ka darbiniekiem var uzticēt visus pienākumus, kurus viņi ir spējīgi izpildīt 80% apmērā no sagaidāmā rezultāta. Viena no būtiskākajām vadītāja kompetencēm ir prasme sadalīt pienākumus, saprotot, kuram no darbiniekiem vērts sniegt zināšanas un veltīt laiku. Darbiniekiem ir svarīgi saprast, ko sagaida vadītājs, tāpēc vadītājam arī savā aizņemtajā darba ikdienā jāieplāno laiks komunikācijai ar darbinieku, lai sniegtu atgriezenisko saiti, kā arī nepieciešamības gadījumā apmācītu. Vadītājam jāprot sniegt konstruktīvu kritiku, nepārmetot un neizceļot darbinieku pieļautās kļūdas. Pretējā gadījumā darbiniekiem zudīs vēlme strādāt. Lai sasniegtu labākos rezultātus un darbinieki ar prieku nāktu uz darbu, darba videi jābūt pozitīvai. Tās veidošanā vistiešākā atbildība jāuzņemas uzņēmuma vadītājam, kurš ienes kolektīvā enerģiju un veido kopējo noskaņojumu.
Nereti vadītājs, cenšoties rādīt piemēru saviem darbiniekiem, pārstrādājas, tāpēc ir būtiski neuzņemties pārāk daudz pienākumu un neatteikties no palīdzības, kā arī nebaidīties to lūgt, ja palīdzība nepieciešama. Tomēr reizēm vadītāji nespēj tikt galā ar veicamajiem uzdevumiem sliktas laika plānošanas dēļ. Tādā gadījumā nepieciešams strikti pārskatīt darāmo darbu sarakstu un noteikt prioritātes.
Darbinieks sagaida, ka vadītājs ir objektīvs, saliedē kolektīvu, spēj motivēt, skaidri definē pienākumus un uzņēmuma mērķus, sniedz atgriezenisko komunikatīvo saiti un pilda dotos solījumus. Darbiniekam būtiska ir cilvēcīga attieksme un apziņa, ka nepieciešamības gadījumā vadītājs ir pieejams iespējai konsultēties un sniegs atbalstu. Tāpēc vadītājam jāpiemīt ļoti labām organizatoriskajām spējām, lai ne tikai varētu tikt galā ar saviem darba uzdevumiem, bet arī spētu atrast laiku komunikācijai ar darbiniekiem.
Savukārt vadītājs sagaida, ka darbinieks ir profesionāls, atbildīgs, apķērīgs, spējīgs sadarboties, lojāls un pozitīvs. Vadītāji augstu vērtē produktivitāti, kas ir atkarīga no darbinieka iniciatīvas, motivācijas un vēlmes attīstīties. Ideālu darbinieku nav, tāpēc ir būtiski atrast piemērotāko vadības stilu un motivēšanas paņēmienus katram, kuri palīdzēs sasniegt vairāk.
Uzņēmuma vadītājam ikdienas darbā jākoncentrējas uz trim būtiskākajām lietām - biznesa attīstību, attiecību uzturēšanu ar klientiem un attiecību veidošanu ar darbiniekiem. Zināms, ka vislabākos rezultātus uzrāda motivēti darbinieki. Motivēšanai var izmantot dažādus paņēmienus - gan materiālus, gan nemateriālus. Darbinieks novērtēs izrādītās rūpes un interesi, un atgriezeniskās komunikatīvās saites sniegšanu. Kolektīvu saliedēt palīdzēs apmācības, pasākumi, kā arī īpašu tradīciju ievērošana, piemēram, darbinieku sveikšana dzimšanas dienās.
*Vecākā konsultante un valdes locekle uzņēmumā Fontes, Nordea biznesa skolas lektore