Izmeklētāji, kas strādā Airbus A321 nokrišanas vietā, pēc sākotnējās lidmašīnas atlūzu apskates paziņoja, ka aviolaineris pirms nogāšanās nezināmu iemeslu dēļ varētu būt sadalījies gaisā. Metrojet vadība uzskata, ka lidmašīna nevarēja vienkārši pati no sevis sadalīties.
«Nemēdz būt tādu lidmašīnas sistēmas kļūdu un kļūdu kombināciju, kas varētu novest pie tā, ka lidmašīna sadalās gaisā,» A. Smirnovu citē raidsabiedrības BBC krievu redakcija. «Tāpēc vienīgais iespējamais [sadalīšanās] iemesls varēja būt fiziska, mehāniska iedarbība uz lidaparātu.» Viņš neprecizēja, tieši kas varēja būt noticis, norādot, ka ir jāsagaida izmeklēšanas rezultāti.
A. Smirnovs apgalvo, ka lidmašīna, kas no Ēģiptes pilsētas Šarmeššeihas devās uz Sanktpēterburgu, neilgi pēc pacelšanās zaudējusi ātrumu un sākusi strauji samazināt augstumu, bet apkalpe neesot mēģinājusi sazināties ar gaisa satiksmes kontrolieriem.
Metrojet atklājusi, ka nokritušajam Airbus A321 aviolainerim 2001. gadā piezemēšanās laikā tika sabojāta astes daļa. Bojājumi esot novērsti, un aviokompānija neuzskata, ka tiem ir saistība ar notikušo aviokatastrofu. 26. oktobrī lidmašīnai veikta regulārā apskate, kuras laikā nekādas problēmas neesot atklātas. Pirms traģēdijas tā veikusi piecus lidojumus, pēc kuriem apkalpe nav uzskaitījusi tehniskas problēmas lidojuma žurnālā.
Dažādas versijas
Iepriekš izskanēja minējumi, ka pret Metrojet piederošo lidmašīnu varētu būt veikts terora akts, jo aviolaineris nokrita rajonā, kur darbojas ar džihādistu grupējumu Islāma valsts saistīti kaujinieki, kas pat uzņēmās atbildību par Airbus A321 notriekšanu. Ēģiptes un Krievijas izmeklētāji šo versiju ir noraidījuši. Krievijas prezidenta Vladimira Putina preses sekretārs Dmitrijs Peskovs vakar paziņoja, ka šajā izmeklēšanas stadijā neesot pamata izslēgt jebkādu notikušā versiju, tajā skaitā terorismu.
Aviācijas eksperti uzskata, ka viens no lidmašīnas sadalīšanās un nogāšanās iemesliem varētu būt strauja salona dehermetizācija. Vēl viena versija - metāla noguruma izraisītas plaisas. Tāpat netiek izslēgts, ka vainojama ir savulaik sabojātā astes daļa, kuras salabošanai bija nepieciešami trīs mēneši. Problēmas ar pavirši salabotu asti bija par cēloni 1985. gadā notikušajai Japan Airlines piederošā aviolainera Boeing 747SR avārijai, kurā dzīvību zaudēja 520 cilvēki.
To, vai lidmašīnas katastrofu izraisīja tehniskas problēmas vai apkalpes kļūdas, noteiks Ēģiptes, Krievijas un Francijas izmeklētāji, kuri strādā pie Airbus A321 melno kastu - pilotu kabīnes balss ierakstītāja un lidojuma datu ierakstītāju - datu analīzes.
Putina līdzjūtība
Pirmdienas rītā Sanktpēterburgas Pulkovas lidostā Krievijas valdības lidmašīnas nogādāja 144 aviokatastrofā bojāgājušo mirstīgās atliekas, kas pēc tam tika aizvestas uz morgu atpazīšanai. Bija paredzēts, ka pirmdienas vakarā no Ēģiptes izlidos vēl viena lidmašīna ar upuru pīšļiem, bet otrdien dienā Sankpēterburgā vajadzētu ielidot trešajai lidmašīnai. Kopumā avarējušajā lidaparātā atradās 217 pasažieri, to skaitā 25 bērni, un septiņi apkalpes locekļi. Visi cilvēki uz borta, izņemot piecus, bija Krievijas pilsoņi.
Krievijas prezidents Vladimirs Putins, kurš kopš aviokatastrofas nebija parādījies sabiedrībā, vakar izteica līdzjūtību bojāgājušo tuviniekiem un solīja darīt visu, lai noskaidrotu avārijas iemeslus. «Šādās traģēdijās, šādās stundās ļoti svarīgi ir saņemt pašu tuvāko līdzcilvēku atbalstu, visas valsts līdzjūtību,» viņu citē Newsru.com. «Mēs sirdī un dvēselē esam kopā ar jums.»