Savstarpējs aizvainojums
Rīgas pašvaldības pamatbudžeta ieņēmumi 2015. gadā plānoti 742,3 miljona eiro apmērā, tas ir par 2,4 miljoniem eiro mazāk nekā 2014. gada pašvaldības budžetā. Izdevumu daļa ir lielāka - 798,1 miljons, kas nozīmē, ka budžets atkal būs ar deficītu. Galvaspilsētas ieņēmumi 2015. gadā joprojām būs par 14% mazāki nekā 2008. gadā. «Lai gan valsts un Rīgas tautsaimniecībā pēdējos gados vērojama izaugsme, arī nodarbinātības un darba samaksas pieaugums, tomēr valsts īstenotās iedzīvotāju ienākuma nodokļa politikas rezultātā Rīgas pašvaldība zaudē potenciālos ieņēmumus no ekonomikas pieauguma,» teikts Rīgas domes paziņojumā presei par budžeta pieņemšanu. Aizvainots tonis valda arī tekstā par Rīgas iemaksām pašvaldību izlīdzināšanas fondā - 2015. gadā Rīga no ieņēmumiem tajā iemaksās 72,8 miljonus eiro, kas ir 73,8% no visu pašvaldību - donoru maksājumiem, bet valsts dotācija izlīdzināšanas fondā ir tikai 11%.
Preses brīfingā Rīgas mērs Nils Ušakovs (SC) un viņa vietnieks Andris Ameriks (GKR) uzsvēra, ka budžets sastādīts tā, lai gada laikā tajā nebūtu jāveic būtiski grozījumi. Viens no pēdējā laika karstākajiem jautājumiem ir dotācija SIA Rīgas satiksme, kam no 1. februāra būtiski pieaugs braukšanas maksa sabiedriskajā transportā. Budžetā paredzētie 88,6 miljoni eiro ir krietni mazāk, nekā uzņēmums prasīja iepriekš, kas rada bažas, vai vasarā domei nenāksies pārskatīt budžetu un piešķirt papildu naudu. Gan domes vadība, gan Finanšu departamenta direktore Ilga Tiknuse vairākkārt apgalvoja, ka šādām bažām nav pamata, jo jaunā summa aprēķināta, jau rēķinoties ar paaugstināto biļešu cenu. Starp citu, Rīgas dome un Rīgas satiksme vakar pamanījās sakaitināt Saeimas Pašvaldību sistēmas pilnveidošanas apakškomisijas deputātus, jo ne pašvaldība, ne uzņēmums nebija deleģējuši pārstāvjus uz sēdi, kurā sprieda tieši par Rīgas transporta biļešu cenām. Sēdes sākums tika pārcelts, rēķinoties ar Rīgas domes sēdes laiku.
Vaino divkosībā
Domes pozīcijas un opozīcijas attiecības jau kopš 2009. gada, kad izveidojās pašreizējās koalīcijas pamats, ir nemainīgi sliktas. Opozīcija nosoda valdošos, ka netiek ņemti vērā tās priekšlikumi. Tiesa, domes sēdē daži Nacionālās apvienības piedāvājumi tomēr tika atbalstīti, piemēram, Daiņa Loča priekšlikums piešķirt 5000 eiro biedrībai Latvijas Paralimpiskā komiteja, kas nepieciešami Rīgas pilsētas paralimpisko sportistu dalībai nozīmīgās starptautiskās sacensībās 2015. gadā, lai varētu kvalificēties 2016. gada Riodežaneiro paralimpiskajām spēlēm. Atbalstīti vēl daži priekšlikumi, kas neprasa ļoti lielus kapitālieguldījumus, piemēram, 1000 eiro bērnu rotaļlaukuma izveidei Strazdumuižas ciematā. Tomēr liela daļa opozīcijas iesniegto ideju noraidītas jau komiteju sēdēs.
Domes vadība opozīciju vaino divkosībā. Preses brīfingā N. Ušakovs izteicās, ka opozīcija kritizē budžetu par nepietiekamu atbalstu uzņēmējdarbībai un pārāk lielu sociālo programmu, taču tās priekšlikumi paredz par 20 miljoniem latu palielināt izdevumus tieši sociālajām programmām. Vārdu «divkoši» savā runā domes sēdē izmantoja arī A. Ameriks, apgalvojot, ka opozīcija pašā sākumā paziņo, ka par budžetu nebalsos, bet tad tomēr mēģina gūt atbalstu konkrētiem priekšlikumiem. Viņš mudināja visus deputātus jau no paša sākuma strādāt rīdzinieku labā. Vienotības frakcijas vadītāju Sarmīti Ēlerti, kura pirms tam aicināja budžeta projektu noraidīt un atdot pārstrādāšanai, šāds vicemēra apgalvojums mudināja izsaukties: «Vai jūs esat no mēness nokritis - visi mūsu priekšlikumi ir noraidīti!»
Vēl viens savstarpēju apvainojumu objekts no gada gadā ir dilstošie Rīgas domes finanšu uzkrājumi, par kuriem ik gadu brīdina opozīcija, bet Rīgas mēra attieksme vakar bija izteikti ironiska, sakot, ka baidīšana ar Rīgas krišanu bezdibenī esot tikpat jauka tradīcija kā Jaungada svinēšana. Par to, ka situācija kļūst arvien sliktāka, domes sēdē brīdināja vairāki deputāti, piemēram, Baiba Brigmane (Vienotība).
Opozīcijas teiktajā izskanēja kritika arī par salīdzinoši nelielo investīciju apjomu, nepietiekamo ES līdzekļu apguvi, niecīgo atbalstu uzņēmējdarbībai. Lielākajiem investīciju objektiem - Salu tilta kompleksa atjaunošanas un pārbūves 1. kārtai, sociālās dzīvojamās mājas ar sociālajiem dzīvokļiem Aglonas ielā 35 k-1 projektēšanai un rekonstrukcijai un Rīgas domes Īpašuma departamenta investīcijām izglītības iestādēs - piesaistīs aizņēmumu ne vairāk kā 20,6 miljonu eiro apmērā. Savukārt daži priekšvēlēšanu solījumi, piemēram, Sarkandaugavas un Imantas - Zolitūdes satiksmes pārvadi, nākamgad netiks pat projektēti, norādīja Andris Lācis (VL/TB-LNNK).