Jauno maršrutu uz Minsku nodrošinās valsts akciju sabiedrība LDz sadarbībā ar kaimiņvalsts kolēģiem. LDz Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Antra Birzule informēja, ka jaunais maršruts izveidots, jo esot ārkārtīgi liela pasažieru interese gan no Latvijas, gan Baltkrievijas puses. Maršruta izstrādē piedalījusies arī Baltkrievijas vēstniecība Latvijā. «Senos laikos bija populāri doties uz Sočiem, Simferopoli un citiem Melnās jūras kūrortcentriem, bet, attīstoties aviopārvadājumiem, interese apsīka. Tagad redzam, ka tā atkal parādījusies. Jaunais maršruts dod iespēju pārsēsties vilcienos gan uz Melnās jūras piekrastes pilsētām, gan, piemēram, Prāgu. Tāpat jāņem vērā, ka Latvijā ir aptuveni 700 uzņēmēju, kas nāk no Baltkrievijas vai ir saistīti ar mūsu kaimiņvalsti, un viņiem jaunais maršruts būs īpaši izdevīgs,» skaidro LDz pārstāve.
Lai gan taisnāk, iespējams, būtu bijis maršrutu veidot citādi, tas ies caur Daugavpili, jo gan Latgales iedzīvotājus ar Baltkrieviju, gan baltkrievus ar Latgali saistot ne tikai ekonomiskas, bet arī emocionālas saites. Tieši Latgalē plānots uzņemt daudzus braukt gribētājus uz kaimiņvalsti, līdz ar to šo maršrutu padarot ekonomiski izdevīgāku.
Uz Baltijas valstīm, piemēram, Viļņu, doties ar vilcienu neesot rentabli. «Autobusa biļetes uz Lietuvu var nopirkt, sākot no sešiem latiem, vilciens ar to nespēj konkurēt,» saka A. Birzule. Arī LDz meitasuzņēmuma Pasažieru vilciens nupat atjaunotais maršruts Rīga-Tallina ar pārsēšanos Valgā ir izdevīgs tiem, kas dodas no Rīgas uz Tartu, bet ne uz Tallinu, jo vismaz astoņas stundas ceļā nespēj konkurēt ar autobusu pārvadātāju piedāvājumiem.
Latvijas pilsoņiem, ceļojot uz Krieviju un Baltkrieviju, jārēķinās arī ar papildu izdevumiem, jo, lai iebrauktu šajās valstīs, nepieciešams nokārtot vīzu (ap Ls 30 Krievija, ap Ls 20 - Baltkrievija) vai tranzītvīzu (ap Ls 30 Krievija, ap Ls 10 - Baltkrievija), ja paredzēts doties tālāk.