Uz smalka auduma starp filigrānām pērlītēm un rūpīgiem izšuvumu rakstiem pavisam organiski iederas balto flīžu kvadrātiņi, kas nolobījušies no padomju laikā celtās blokmājas fasādes. Elīza Māra Kamradze-Tūtere tos savākusi un integrējusi tekstilmākslas projektos, ar Londonas Karaliskajā rokdarbu skolā iegūtās profesijas palīdzību tiem piešķirot jaunu vēstījumu un estētisko vērtību.
HOBIJS PĀRTOP PROFESIJĀ
Izšūšana un adīšana mūsdienās jau sen vairs nav tikai omīšu nodarbošanās – pēdējos gados ir notikusi tāda kā rokdarbu renesanse. Taču, kamēr daudziem izšūšana ir vien patīkams hobijs, Elīza Māra pirms pāris gadiem šajā profesijā absolvējusi Karalisko rokdarbu skolu Londonā (Royal School of Needlework, RSN). Viņa ir vienīgā latviete, kas ieguvusi bakalaura grādu šajā izglītības iestādē.
"Izšūšana man jau pamatskolas vecumā bija liela aizraušanās. Ikreiz, kad saslimu un nācās dzīvoties pa mājām, aizpildīju laiku izšujot. No maziem darbiņiem tā pārauga lielākos projektos, audzējot pacietību un prasmes. Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolā mācījos Formas tekstila nodaļā un savos darbos apzināti akcentēju tieši izšūšanu. Meklēju jaunus izaicinājumus, piemēram, kā tehniski atrisināt dažādas vizuālās ieceres, kā izšuvumu izveidot par reālu lietu, kurai ir arī funkcija," stāsta Elīza Māra. Skatījusies pasaules augstās modes zīmolu – tādu kā Dior, Chanel u. tml. – video, kuros atainots tērpu tapšanas process, kā ar rokām tiek izšūti tērpi, kā notiek gatavošanās modes šoviem. Īpaši iedvesmojusi 2014. gadā iznākusī filma Dior and I/Dior un es par tērpu mākslinieka Rafa Simonsa radošo karjeru Christian Dior modes namā. "Skatījos šo filmu, un man bija atklāsme, ka izšūšana var būt arī profesija un to var darīt kā pilna laika darbu! Tas man bija tāds "aha!" moments," atceras rokdarbniece.
2018. gadā absolvējusi vidusskolu, viņa paguva ielēkt jau "aizejošā vilcienā" tieši pirms breksita, kad vēl bija iespējams Anglijā studēt ar izdevīgākiem noteikumiem. Par Lielbritānijas mācību iestādi Elīza Māra uzzināja, pateicoties sociālajiem tīkliem, meklējot iespējas apgūt tieši izšūšanu.
Karaliskā rokdarbu skola ir mācību iestāde Lielbritānijā, kas dibināta 1872. gadā, bet kopš 1987. gada atrodas Hemptonkortas pilī. Tās izglītības programmas ir fokusētas tieši uz dažādu izšūšanas tehniku apguvi. Elīza Māra joko, ka skola pilī atgādinot tādu kā mūsu Rundāles pils un Harija Potera sāgas Cūkkārpas apvienojumu. "Kad skatījos reklāmas video ar aicinājumu studēt šajā skolā un pasniedzēja tajā veda cauri telpām, likās tik forši! Protams, bija jādomā arī par praktisko pusi – cik reāli ir tur iestāties un mācīties?" Sākotnēji viņa startēja konkursā Svētā Mārtiņa koledžā Londonā, lai studētu modes vēsturi, taču tur neiestājās, bet tika RSN.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 15. - 21. novembra numurā! Žurnāla saturu gan drukātā, gan digitālā formātā iespējams abonēt mūsu jaunajā mājaslapā ŠEIT!