Ministru kabineta vakardienas sēdē apstiprināja Finanšu ministrijas (FM) piedāvāto 2017. gada budžeta veidošanas grafiku. Jaunā finanšu ministre runāja pacilāti - gan savlaicīgāk sākšot darbu pie budžeta, gan Ekonomikas ministriju vairs neabižošot un aicināšot talkā, īsi sakot, sākam jaunu, skaistu dzīvi. Un, lai gan aprakstā dzirdama ironija, nav šaubu, ka gan Reizniece-Ozola, gan premjers Kučinskis patiešām tic, ka «šoreiz būs citādi».
To varētu arī novēlēt, tomēr jau šobrīd iezīmējas pazīmes, ka, kā saka, no savas pagātnes neaizbēgsi. Abi minētie politiķi ir pauduši, ka vairāk ieklausīsies sociālajos partneros. Labi. Problēma, ka nekur nav zudusi dārgo partneru savstarpējā greizsirdība, jo īpaši starp abām lielajām uzņēmējus pārstāvošajām organizācijām - Latvijas Darba devēju konfederāciju (LDDK) un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru (LTRK). Publiski sēdē, protams, tika pausta draudzība (vismaz no LDDK puses), bet noprotams, ka cīņa par lielāku ietekmi uz valdības lēmumiem ir. Tas nav nekas nosodāms, abas lobiju organizācijas uzvedas tā, kā normāliem lobijiem jāuzvedas. Tikai var gadīties, ka tas viedokļu saskaņošanu paildzina.
Pagātnes ēna vēl jūtamāka bija jautājumā, kur ministrei ir taisnība un kas ir ļoti būtisks, bet kurā citām nozarēm acīmredzot ir nelāga pieredze. Proti, ir tikai pareizi, ja, veidojot jaunu budžetu, valdība vispirms pārliecinās, ka arī līdzšinējais finansējums nozarēs tiek izmantots jēdzīgi. Tomēr šķiet, ka (to apliecināja, piemēram, kultūras ministres jautājums) FM kolēģus ir pamanījusies iebaidīt, «grāmatvediski» (kā atzina pati finanšu ministre) pavēstot, par cik procentiem nozarēm savi tēriņi jāmazina. Tāpēc, ka jāmazina. Jo tā sakām mēs. Premjers gan mierināja, ka izdevumu pārskatīšana šoreiz būs «analītiska», nevis «mehāniska», tomēr garantija solījuma izpildei ir faktiski tikai paša Kučinska un ministres personība - nav pamata uzskatīt, ka kaut kas būtu mainījies FM kā struktūras domāšanas paradumos. Citiem vārdiem, FM vairāk ieklausīsies citu ministriju argumentos, ja ministre pagūs šajās diskusijās piedalīties.
Visbeidzot apņēmībai budžetu veidot savlaicīgāk var traucēt tas, ka FM iepriekšējā politiskā vadība (Vienotība) paguva pasūtīt Pasaules Bankai pētījumu par nodokļu sistēmu - nodoms pareizs, tikai pētījuma un no tā izrietošo rekomendāciju parādīšanās grafiks var nesakrist ar mundrāku budžeta sagatavošanas ritmu. Liela daļa pie valdības galda sēdošo nav mainījušies, tomēr šķiet, ka tiem, kuri samainījušies vietām, būs otram kāds skarbāks vārds sakāms.