Jauneklim ir novērojama patoloģiska reliģiska aizraušanās ar dzīvniekiem - viņam Dieva vietā ir zirgs. Šī apsēstība Alanu Strengu aizved līdz noziegumam, kurš kļūst par katalizatoru paša psihiatra iekšējām šaubām. «Viņš faktiski ārstē sevi caur to zēnu, jo pats ir dziļā krīzē,» atklāj Lauris Subatnieks. Varbūt ir nepieciešamas ekstrēmas darbības, lai izrautos no eksistences važām, kas ieliek mutē laužņus? Kāda jēga būt normālam, lai dzīvotu normāli garlaicīgu dzīvi normāli garlaicīgā sabiedrībā? «Ja nav robežu, tad ir haoss,» uzskata aktieris.
Bērtons un Bartkevičs
Pītera Šefera drāma Equus ir saņēmusi Tonija balvu kā gada labākā luga, kura iestudēta uz nozīmīgākajām teātra skatuvēm un sagādājusi lieliskas lomas ne vienam vien aktierim. 1977. gadā britu dramaturga darbs piedzīvoja savu pirmo ekranizāciju - galvenajā lomā tāda paša nosaukuma filmā mirdzēja slavenais velsiešu aktieris Ričards Bērtons. Par šo darbu viņš ieguva Holivudas Ārzemju preses asociācijas balvu Zelta globuss un iesaistījās cīņā par Amerikas Kinoakadēmijas pasniegto zeltīto statueti Oskars.
«Tā ir ļoti laba loma - interesanta, daudzslāņaina un sarežģīta,» savu varoni Mārtinu Daisertu raksturo Lauris Subatnieks. Šo tēlu savā daiļradē ir ierakstījis arī sers Filips Entonijs Hopkinss, kurš to spēlējis Brodvejas iestudējumā. «Arī Juris Bartkevičs,» Dailes teātra kolēģi piemin aktieris. Šo psihiatra lomu Juris Bartkevičs ir atveidojis pirms divdesmit pieciem gadiem Liepājas teātrī, kur lugas nosaukums tika latviskots kā Ekvus. Ekvus Tēva, Ekvus Dēla un Ekvus Svētā gara vārdā.
Poters bez drēbēm
Popkultūras vēsturē šis Pītera Šefera darbs Equus ir iegājis ar faktu, ka jaunekļa Alana Strenga lomu Vestendas uzvedumā Londonā (2007) un izrādes atjaunojumā Brodvejā (2009) spēlējis britu spīdeklis Daniels Redklifs, mēģinot izlauzties no sava briļļainā varoņa Harija Potera stingrajiem rāmjiem. Holivudas kinostudija Warner Bros. bija ļoti satraukusies par to, ka iestudējuma skandalozā slava varētu negatīvi ietekmēt šī seriāla piektās filmas Harijs Poters un Fēniksa ordenis (2007) kases ieņēmumus Ziemeļamerikā.
Toreiz studija paziņoja, ka Warner Bros. mārketinga speciālisti ir cītīgi strādājuši, lai, neaizvainojot neviena jūtas, sagatavotu mērķauditoriju pirmajam ekrāna skūpstam, kas jaunajā filmā notika starp Hariju Poteru un viņa draudzeni, bet tajā pašā laikā nepilngadīgs jauneklis ar Harija Potera seju katru dienu staigā kails pa Londonas skatuvi! (Jegors Jerohomovičs. Angļu pacients. www.diena.lv.) Taču pats aktieris norādīja, ka viņš savu lomu nevar spēlēt biksēs. Interesanti, vai arī Dainis Grūbe tiek izģērbts? «Vēl ne,» atteic Lauris Subatnieks, kura atbilde neizslēdz pārsteigumus aktiera fanēm.
Divkārša atgriešanās
Pēc vairāku gadu pārtraukuma Lauris Subatnieks sadarbojas ar Lauru Grozu-Ķiberi. Viņš ir spēlējis galvenās lomas tādās režisores veidotajās izrādēs kā Mana lēdija Nikotīna (2012) un Vārnu ielas republika (2011). «Es esmu priecīgs, ka mēs atkal strādājam kopā, turklāt ar tik labu dramaturģiju,» piebilst Lauris Subatnieks. Viņš zina, ko runā - aktieris ir piedalījies vēl vienā Pītera Šefera lugas iestudējumā Dailes teātrī - britu režisora Jana Villema van den Bosa Amadejā Lauris Subatnieks atveidoja Ventičello Karla lomu.
Aktieris stāsta, ka britu dramaturga darbi ir kā musturis, no kuriem grūti izmest pat teikumu, lai neizjauktu kopējo ainu. Tie ir ļoti komplicēti, kurus var uztvert tikai pamazām, kārtu pa kārtai atsedzot tekstos ierakstītās tēmas un pārlasot vēl un vēl. «Man patīk minēt,» savu brīvā laika aizraušanos atklāj Lauris Subatnieks, kurš šo pašu metodi izmanto arī mēģinājumu procesā teātrī. «Man patīk minēt sudoku mīklas, kur ir kaut kas dots un kur ir jāsaprot, kas ir tukšumos, līdzīgi ir ar lugām,» salīdzina aktieris.
Izrāde