Mariju, kurai ir 13 gadu un kura nāk no kādas valsts Austrumeiropā, pašas ģimene pārdeva kādam vīrietim Itālijā. Viņa vairākkārtīgi tika seksuāli izmantota un fiziski ietekmēta. Kad policija viņu izglāba, Marija dažus gadus pavadīja patversmē. Galu galā viņa atgriezās pie savas ģimenes, taču tā viņu pārdeva atkal - šoreiz uz Apvienoto Karalisti.
Jaunekli vārdā Si regulārās pārbaudes laikā atklāja kādā restorānā Nīderlandē. Viņš ir viens no daudzajiem, kas strādā bez atbilstīgiem uzturēšanās dokumentiem. Policijas izmeklēšanā atklājās, ka viņš ticis piespiests strādāt 13 stundas dienā, septiņas dienas nedēļā, algā saņemot 1,50 eiro stundā.
Grupai jauniešu, kuriem nebija personu apliecinošu dokumentu, tika draudēts, viņi tika fiziski ietekmēti un piespiesti strādāt celtniecībā, un kopt dārzu Zviedrijas dienvidos.
Marija, Si un minētā jauniešu grupa ir reāli cilvēki mūsdienu Eiropā. Viņi ir tikai daži no daudzajiem, kuru dzīve ir noziedzīgu cilvēku tirdzniecības tīklu varā. Eiropas tiesībaizsardzības aģentūra Eiropols lēš, ka Eiropā vien ir simtiem tūkstošu cilvēku tirdzniecības upuru. Aiz šiem bezpersoniskajiem statistikas rādītājiem slēpjas simtiem tūkstošu traģisku dzīvesstāstu. Organizētās noziedzības grupējumi tos, kas jau tāpat ir neaizsargāti, bieži - cilvēkus, kas cietuši no vardarbības ģimenē, seksuālas izmantošanas un galējas nabadzības, pakļauj mūsdienu verdzībai.
Mūsu pienākums ir darīt visu, kas ir mūsu spēkos, lai cīnītos pret šo šausminošo noziedzības veidu un palīdzētu cietušajiem. Lai pret cilvēku tirdzniecību cīnītos sekmīgi, mums jāapvieno spēki. Tas jādara valstu līmenī, piemēram, kad darba inspekcijas laikā tiek identificēts cilvēku tirdzniecības upuris, lieta jānodod policijai. Tāpat būtu jāiesaista sociālie dienesti un specializētas NVO.
Tas attiecas arī uz starpvalstu līmeni. Mums Eiropā jādarbojas kopīgi, lai cīnītos pret šo pārrobežu noziedzības veidu. Pirmdien ir cīņas pret cilvēku tirdzniecību diena. Tās ietvaros mēs vēlamies uzsvērt nepieciešamību apvienot visus pūliņus.
Šopavasar ierosināju jaunu direktīvu par cilvēku tirdzniecības novēršanu un apkarošanu un cietušo aizsardzību. Tajā ietverti pasākumi krimināltiesību jomā, piemēram, nozieguma kopīga definīcija un saskaņotāki sodi. Par cilvēku tirdzniecību piespriestais cietumsods var būt gan viens gads, gan līdz pat 23 gadiem atkarībā no tā, kuras ES valsts tiesa lietu skata. Priekšlikumā tiek paredzēti stingri noteikumi par cietušo aizsardzību un beznosacījumu palīdzību tiem, piemēram, medicīnisko aprūpi, izmitināšanu un juridisko palīdzību, arī uzsvērta nepieciešamība novērst šo noziedzības veidu.
Priekšlikumu pašlaik apspriež Eiropas Parlaments un Padome. Mums jāturpina darbs, un, manuprāt, mēs varam darīt vēl daudz vairāk, lai identificētu cietušos agrīnā posmā, pastiprinātu cīņu pret cilvēku ekspluatāciju, kā arī veiktu pasākumus, lai samazinātu pieprasījumu cilvēku tirdzniecības jomā. Mums būtu jāizskata arī administratīvie pasākumi, kas papildinātu rīcību tiesībaizsardzības jomā. Pašlaik mēs strādājam pie īpaša ES koordinatora iecelšanas cilvēku tirdzniecības apkarošanas jomā, lai uzlabotu sadarbību starp ES dalībvalstīm.
Šie pasākumi ir svarīgi un nepieciešami. Tomēr es apzinos to problēmu apjomu, ar kādām mēs saskaramies, un neceru, ka šo šausminošo noziedzības veidu varētu izskaust pilnībā. Tomēr katrs izglābtais cilvēks jau ir uzvara.