Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +1 °C
Apmācies
Piektdiena, 22. novembris
Aldis, Alfons, Aldris

Cukura diabēta riski - novēršami

Saslimstība ar cukura diabētu jeb tautā saukto cukurslimību katru gadu pieaug. Pašlaik pasaulē ir aptuveni 387 miljoni diabēta slimnieku, bet tiek prognozēts, ka līdz 2035. gadam, pieaugot cilvēku skaitam un urbanizācijai, tas palielināsies līdz 592 miljoniem.

Diemžēl cilvēki ne vienmēr pietiekami novērtē iespējamos riskus un pievērš uzmanību savas veselības novērtēšanai. Starptautiskās Diabēta federācijas dati rāda, ka pasaulē katrs otrais saslimušais nezina par savu diabētu. Taču speciālisti atgādina - līdz pat 80% diabēta gadījumu iespējams novērst ar diētas maiņu, fiziskajām aktivitātēm un dzīves kvalitātes uzlabošanu.

Jāzina riski

Dienai norāda Latvijas Diabēta federācijā (LDF), šā gada 1. janvārī Latvijā bija reģistrēti 84 683 cukura diabēta pacienti, bet pasaules līmenī mirstības ziņā diabēts konkurē ar HIV un AIDS. Diabēts ir globāls slepkava, kas izplatīts dažādos vecumos gan vīriešiem, gan sievietēm visos sociālajos slāņos. Realitāte ir pārāk drūma, lai to ignorētu, uzskata LDF prezidente Indra Štelmane. Taču jāsaprot viens - ar cukura diabētu nepiedzimst, bet gan saslimst dzīves laikā. Speciāliste skaidro, ka saslimšanu ar diabētu var veicināt pirmām kārtām tāds faktors kā iedzimtība, kas no paša cilvēka nav atkarīgs. Taču galvenokārt tas ir liekais svars un mazkustīgs dzīvesveids. Attālāki riska faktori - paaugstināts asinsspiediens un smēķēšana. Diemžēl speciāliste praksē redz, ka saslimstība ar diabētu Latvijā un citur pieaug tieši aptaukošanās dēļ.

Lai gan riski ir zināmi, pēc I. Štelmanes teiktā, diabēts ir viltīga slimība - daļai cilvēku ilgus gadus var noritēt bez izteiktām pazīmēm un simptomiem. Slimības galvenais simptoms ir paaugstināts cukura līmenis asinīs, bet var būt arī ne tik klasiskas pazīmes - nogurums, pazeminātas darba spējas, ko cilvēki nereti saista ar lielu slodzi un nepilnvērtīgu miegu. Tā slimību var nepamanīt pat astoņus gadus. Rezultātā diagnozi nosaka tikai tad, kas pacients jau nonāk slimnīcā ar diabēta komplikācijām. Savukārt pie klasiskajām pazīmēm, kuras izraisa cukura līmeņa paaugstināšanās asinīs, ir pastiprināta urīna izdalīšanās, slāpes, nepamatota krišanās svarā, slikta brūču dzīšana un nogurums.

Pozitīvi gan ir tas, ka ar gadiem pieaugusi tendence cilvēkiem biežāk pārbaudīt cukura līmeni asinīs. Turklāt, kā uzsver speciāliste, tas neattiecas tikai uz vecāka gadagājuma cilvēkiem. Lai gan cilvēki līdz 30 gadu vecumam bez liekā svara ar 2. tipa cukura diabētu saslimst reti, arī viņiem ir ieteicams zināt savu cukura līmeni asinīs. Taču vecākiem cilvēkiem, kuriem ir arī citi riska faktori, pārbaude būtu jāveic vismaz reizi gadā.

Trūkst zināšanu

Lai gan viens no galvenajiem profilakses pasākumiem ir regulāra cukura līmeņa noteikšana asinīs, tikai nedaudz vairāk par pusi respondentu zina, kādam jābūt vesela cilvēka cukura līmenim asinīs, liecina Euroaptiekas diabēta skolas veiktā aptauja. Pareizu atbildi snieguši 56% aptaujas dalībnieku, bet 44% minējumos kļūdījušies. Analizējot aptaujas rezultātus, secināts, ka aptaujātajiem cilvēkiem trūkst informācijas arī par to, kādas ir 2. tipa diabēta sākotnējās pazīmes. Tikai 28% atbildējuši precīzi, bet 72% snieguši daļējas vai neprecīzas atbildes.

Viens no nozīmīgākajiem jautājumiem aptaujā bija par to, vai cilvēki zina paši savu cukura līmeni asinīs. 40% aptaujāto apgalvoja, ka zina un atceras savus cukura līmeņa asinīs mērījumus, tikpat atbildējuši, ka cukura līmeni asinīs ir mērījuši, bet rezultātus neatceras. 15% respondentu domā noskaidrot savu cukura līmeni tuvākajā laikā, bet 5% - lielākoties gados jauni un cilvēki ar augstiem ienākumiem - domā, ka uz viņiem šis jautājums neattiecas vispār. Tomēr I. Štelmane vēlreiz atzīmē, ka tā gluži nav un ka daudziem cilvēkiem ir nepareiza attieksme pret sevi un savu veselību. Pēc viņas domām, lai uzlabotu zināšanas, ar kampaņām vien nepietiek. Veselības ministrijai būtu jābūt speciālām sabiedrības izglītošanas programmām. Piemēram, cilvēki joprojām domā, ka ar cukura diabētu var saslimt, ja lieto daudz cukura. Tomēr lieko svaru var iegūt, ēdot arī kartupeļus, maizi un putru.

Jāmaina paradumi

Diabēta profilakse izriet no riska faktoriem. Ja cilvēks vēlas izvairīties no cukura diabēta, viņam jāizvērtē savs veselības stāvoklis un kaut kas jādara lietas labā. Respektīvi, tās ir dzīvesveida izmaiņas, paradumu mainīšana, piemēram, kļūstot fiziski aktīvam un lietojot veselīgu un sabalansētu pārtiku. Tas gan nenozīmē, ka visiem jākļūst par sportistiem, tās var būt arī vienkārši pastaigas, nūjošana vai citas aktivitātes. Arī veselības ministrs Guntis Belēvičs uzsvēris, ka efektīvākais veids cukura diabēta profilaksei ir tieši veselīga dzīvesveida ievērošana - sabalansēta uztura lietošana, samērojot to ar pietiekamu fizisko aktivitāti.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Cukura diabēts

Cukura diabēts ir hroniska slimība, kuras pamatpazīme ir paaugstināts cukura (glikozes) daudzums asinīs.
Cukura līmenis asinīs
Labs
Tukšā dūšā: 5-6 mmol/l
Divas stundas pēc ēšanas: 6-8 mmol/l
Pirms gulētiešanas: 6-7 mmol/l
Apmierinošs
Tukšā dūšā: < 7,8 mmol/l
Divas stundas pēc ēšanas: < 10 mmol/l
Pirms gulētiešanas: < 9 mmol/l
Avots: Latvijas Diabēta federācija

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Putina apgrieztie spārni

Krievijas diktatoram Vladimiram Putinam nākas atcelt ārvalstu vizītes arī tāpēc, ka daudzas valstis atsakās uzpildīt viņa lidmašīnā degvielu, kā dēļ Putins nemaz nevar sasniegt plānotos galamērķus.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?