Pret sevi neliecina
U. Magoņa izredzes nākamnedēļ iznākt brīvībā tiek vērtētas kā niecīgas, jo bijušais LDz šefs, izmantojot likumā dotās tiesības neliecināt pret sevi, līdz šim ne reizi nav sniedzis liecības Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) izmeklētājiem. To, ka pretēji dažādām spekulācijām U. Magonis apcietinājumā pavadītos gandrīz divus mēnešus ir klusējis, Dienai apstiprinājuši vairāki par procesu informēti avoti, kuri nav pilnvaroti sniegt publiskus komentārus.
Patlaban U. Magonis tiek turēts aizdomās par liela apmēra kukuļa pieņemšanu, bet tiek pieļauts, ka bijušā LDz vadītāja lieta var «apaugt» ar apsūdzībām par pārkāpumiem, aizpildot valsts amatpersonas deklarāciju, slēpjot ienākumus un nedeklarējot darījumus un dāvanas, piemēram, vairākus kratīšanā izņemtos ekskluzīvu zīmolu rokaspulksteņus, kuru vērtība pārsniedz likumā noteiktās 20 minimālās darba algas jeb 7200 eiro.
Raksturojums bez lirikas
SM valsts sekretāra vietniece Džineta Innusa Dienai apstiprināja, ka ministrijā pagājušajā piektdienā saņemts U. Magoņa advokātu lūgums sniegt bijušā LDz šefa raksturojumu vēlākai iesniegšanai tiesā. Ministrijas amatpersonas to sagatavošot, jo atteikt advokātu lūgumam neesot likumīga pamata, tomēr sagaidāms, ka raksturojums būs «tehnisks faktu izklāsts, turoties to kompetenču rāmī, ko SM kā LDz kapitāldaļu turētāja U. Magonim bija deleģējusi».
Satiksmes ministrs Anrijs Matīss (Vienotība) jau iepriekš Dienai norādīja, ka raksturojumu, ja tāds tiks lūgts, neparakstīs, jo tas ir administratīvs, nevis politisks dokuments. Iesniegšanai Rīgas rajona tiesā paredzēto raksturojumu, visticamāk, parakstīšot Dž. Innusa, kura ir valsts kapitāldaļu turētāja pārstāve LDz, vai SM valsts sekretārs Kaspars Ozoliņš.
Kam pieder pulksteņi?
Kratīšanās U. Magoņa dzīvesvietās - privātmājās Baltezerā un Amatciemā - izņemtas lielas naudas summas un ekskluzīvu zīmolu aksesuāri, tostarp vairāki ļoti dārgi rokaspulksteņi. Avoti, kas ir informēti par izmeklēšanas apstākļiem, bet nav pilnvaroti par to publiski izteikties, Dienai apstiprinājuši, ka U. Magoņa dzīvesbiedre Anastasija Magone vērsusies Ģenerālprokuratūrā ar sūdzībām, lai atgūtu kratīšanās izņemtos priekšmetus, un, piemēram, par vairākiem dārgiem rokaspulksteņiem norādījusi, ka tie esot sieviešu pulksteņi un nav viņas apcietinājumā esošā vīra īpašums.
No LDz amatpersonām zināms, ka dārgu zīmolu rokaspulksteņus U. Magonis saņēmis dāvanā arī savas 50. dzimšanas dienas svinībās Rundāles pilī, kur viesojās vairākas Krievijas dzelzceļa Rossijskije žeļeznije dorogi amatpersonas, arī nu jau no amata atbrīvotais Vladimirs Jakuņins. Ziņas valsts amatpersonas deklarācijā Valsts ieņēmumu dienestam jānorāda par stāvokli, kāds tas ir līdz iepriekšējā gada 31. decembrim. Skaļu rezonansi iemantojušās U. Magoņa svinības notika šā gada 14. martā.
Osinovski pratina Tallinā
Otra lietā figurējošā persona - Igaunijas bagātākais cilvēks un Daugavpils Lokomotīvju remonta rūpnīcas īpašnieks Oļegs Osinovskis - līdz šim pratināta tikai vienreiz - 13. augustā Latvijas vēstniecībā Tallinā. Ko O. Osinovskis liecinājis KNAB izmeklētājiem, nav zināms, tomēr par liecību saturu ļauj nojaust viņa advokātu publiskie izteikumi. Nedēļu pēc pratināšanas O. Osinovska advokāts Saulvedis Vārpiņš laikrakstam Neatkarīgā izklāstīja versiju, ka uzņēmējs tiešām U. Magonim nodevis naudu, tomēr tas esot noticis «kāda privāta darījuma ietvaros».
U. Magoņa lietu izmeklē Anda Rumjanceva - pieredzējusi KNAB izmeklētāja, kura izmeklēja arī Latvenergo kukuļdošanas lietu pret kompānijas prezidentu Kārli Miķelsonu un viceprezidentu Aigaru Meļko.