Divas mākslas doktorantes šīs nedēļas beigās gatavojas kārtot eksāmenu, bet no amatpersonu teiktā joprojām neveidojas pilnīga pārliecība, ka viņām nenāksies to likt atkārtoti. Tādi precedenti ir bijuši - pērn divas doktorantes, kurām promocijas darbus nācās aizstāvēt Latvijas Kultūras akadēmijā, pirms tam no jauna kārtoja arī eksāmenu.
Jāiet meklēt citur
Par akreditāciju un profesionālo kvalifikāciju atzīšanu atbildīgā amatpersona - IZM Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktora vietniece - Inese Stūre Dienai norādīja, ka piektdien notikušajā Studiju akreditācijas komisijas sēdē atzīts, ka attiecīgajai studiju programmai būtu jāmaina nosaukums, taču kopumā programma ir kritērijiem atbilstoša un LU ir tiesības to īstenot. Divi eksperti, kuri programmu pārbaudījuši, ieteikuši nosaukuma Filoloģija vietā lietot Literatūrzinātne, folkloristika un māksla. Taču galvenais ir tas, ka eksperti atzinuši programmu par atbilstošu, lai pēc tās beigšanas drīkstētu piešķirt attiecīgu doktora grādu mākslā. LU Senāts jau veicis atbilstošas izmaiņas programmas nosaukumā. Tiktāl viss izklausās labi, tomēr ir kāds būtisks šķērslis - promocijas tiesību mākslā LU šobrīd vēl nav. «Tas nozīmē, ka šiem cilvēkiem ir tiesības iesniegt savu darbu kādā citā promocijas padomē, kam ir tiesības piešķirt doktora grādu mākslā,» Dienai skaidro I. Stūre. Tas nozīmē - tiesības sagatavot doktorantus LU ir pierādījusi, bet Ministru kabinets (MK) vēl nav devis deleģējumu, ka grādu var aizstāvēt LU. Pēc I. Stūres teiktā, kamēr tas nav atrisināts, doktorantēm atliek doties uz citu augstskolu, aizstāvēt grādu tur, atgriezties LU un saņemt tur diplomu. Tomēr arī viņa atzīst, ka normatīvie akti skaidri nepasaka, kuras augstskolas diplomu šādā gadījumā var saņemt.
Nevar stāvēt ceļā
LU prorektors Indriķis Muižnieks, kurš patlaban kandidē uz rektora amatu, Dienai apgalvo, ka viss ir kārtībā un trūkstošajām formalitātēm vajadzētu būt atrisinātām tuvākajā laikā. Viņš arī uzskata, ka atkārtotā akreditācija nebija vajadzīga, taču iepriekšējā akreditācijas lapā neesot bijis ierakstīts, ka augstskola drīkst piešķirt mākslas doktora grādu. «Tagad nekas nevar stāvēt ceļā Ministru kabineta lēmumam,» uzskata I. Muižnieks, kurš domā, ka mēneša laikā šādam dokumentam jābūt pieņemtam.
Programmas direktore, Saeimas deputāte Janīna Kursīte-Pakule (Vienotība) arī Dienai stāsta, ka tagad jāgaida MK lēmums. Viņa gan uzskata, ka eksāmenu doktorantes var kārtot, jo to pieņem nevis promocijas padome, bet doktorantūras padome, kuras pilnvaras neviens nav apstrīdējis. Taču daudz laika gaidīt MK lēmumu nav, jo promocijas darbi esot gandrīz gatavi. Komentējot I. Stūres pieļauto iespēju, ka arī šīm doktorantēm varētu nākties aizstāvēt promocijas darbus citā augstskolā, J. Kursīte-Pakule uzsvēra, ka katrai augstskolai ir sava specifika un pāriet no vienas uz otru tik vienkārši nevar.
«Gatavojos kārtot eksāmenu 22. maijā, nezinot, vai tas būs leģitīms. Tā kā šis ir trešais studiju gads un ir noteikts studiju plāns, kas jāizpilda kā valsts budžeta finansētai doktorantei, un nav nekādu iemeslu eksāmenu atlikt, man tas ir jākārto,» tikmēr par absurdo situāciju Dienai stāsta LU doktorante Vēsma Lēvalde.
Tāpat joprojām nav skaidrības, kas notiks ar vairākām mākslas doktorēm, kurām grāds piešķirts jau pirms vairākiem gadiem un tagad tiek apšaubīts. No I. Stūres teiktā izriet, ka IZM joprojām šos grādus uzskata par spēkā neesošiem. Viņasprāt, šīm doktorēm ir tiesības vērsties tiesā pret LU, jo viņas tikušas maldinātas. Savukārt I. Muižnieks Dienai apgalvo, ka jaunizveidotā promocijas padome, tiklīdz tai būs tiesības piešķirt mākslas doktora grādu, varēs pārskatīt arī jau iepriekš piešķirtos grādus.