Vīndarītava ar «netīru» nosaukumu Mud House (mud angļu valodā - dubļi vai dūņas) ir gandrīz vai tīnis, dibināta 1996. gadā. Tā ir tipisks piemērs Jaunzēlandei, kad cilvēki bez paaudzēs uzkrātām zināšanām par vīndarīšanu ir panākuši starptautiski atzīstamus rezultatus. Kā daudzos gadījumos, arī šajā stāsts sākas ar - atbraucām, iepatikās, sākām gatavot vīnu un - nepilnos 20 gados starptautiska atpazīstamība.
Mud House Pinot Noir, Central Otago 2013
Dzīvē visam vajagot būt līdzsvarā, un tajā dienā, kad Dievs esot radījis Cabernet Sauvignon, pats Nelabais radījis Pinot Noir. Šī oga turpina būt izaicinājums vīndariem un nereti sagādā vilšanos arī tiem, kas nav veikuši mājasdarbu, pirms ķeras pie Pinot Noir vīnu baudīšanas. Ja vēlamies ietaupīt, un ietaupīt mēs vēlamies vienmēr, tad Jaunzēlandē būtu atrodami veiksmīgi «iepazīšanās» ar Pinot Noir vīni. Tie nebūs pārāk blāvi vai pliekani un ļaus secināt, vai vērts tērēties kādam dižciltīgākam burgundietim vai jāatmet doma par Pinot Noir un jāstūrē Shiraz/Cabernet Sauvignon virzienā.
Central Otago, šajā ģeogrāfiski vistālākajā uz dienvidiem esošajā vīndarīšanas reģionā, virs Jaunzēlandes esošais pieticīgais ozona slānis nodrošina daudz vīnogām nepieciešamo saulaino stundu (lai gan var arī apdedzināt), bet tuvumā esošā Antarktīda - mērenu klimatu, kas ir tīkams Pinot Noir.
Mud House Sauvignon Blanc, Marlborough 2013
Jaunzēlandes baltvīns nr. 1 ir Sauvignon Blanc. Tos nosacīti varētu iedalīt divos stilos - vienam aromātā un garšā izteikti dominē tropiskas un saldas nianses (melone, papaija, pasifloras augļi un plūškoka ziedi), ja vīnogas ilgāk gatavojušās uz lauka. Otram stilam vairāk raksturīgas «zaļie» toņi (sparģeļi, zaļie zirnīši un pat nātres un upeņu lapas) gadījumos, kad vīnogu raža ir apzināti agrāk novākta.