Lielākā daļa bojāgājušo bija Vācijas (67) un Spānijas pilsoņi, atsevišķi avoti ziņoja, ka, iespējams, daži cilvēki bijuši no Turcijas. TheLocal.de vēstīja, ka 16 no upuriem bija vācu skolēni, kas atgriezās no apmaiņas brauciena.
Vācijas kanclere Angela Merkele īpašā preses brīfingā paziņoja, ka telefonsarunā ar Francijas prezidentu Fransuā Olandu un Spānijas premjerministru Mariano Rahoju vienojušies apvienot visu trīs valstu spēkus notikušā izmeklēšanā un atbalsta sniegšanā bojāgājušo tuviniekiem, vēsta CNN. Pati A. Merkele trešdien došoties uz katastrofas vietu. Spānijas karalis Felipe VI, kurš atradās viņa pirmajā valsts vizītē Francijā, otrdien pēc tikšanās ar F. Olandu paziņoja, ka pārtrauc vizīti un atgriežas Spānijā.
BBC vēsta, ka Germanwings pilnībā pieder tās māteskompānijai Lufthansa, kas veica arī visu lidmašīnu tehnisko apkopi. Aviokompānijai līdz šim bija izcili lidojumu drošības rādītāji, nebija saņemts neviens ziņojums par nopietnu negadījumu lidojumu laikā. Lidmašīna A320, kas avarēja reisā 4U 9525, bija 24 gadus veca.
Francijas Iekšlietu ministrija ziņoja, ka lidmašīnas atliekas atrodas 2000 metru augstumā kalnos, kur tām ir grūti piekļūt. Otrdienas pēcpusdienā glābēju vienības ar helikopteriem ieradās negadījuma vietā. To radiosakarus, ko citādi ierobežotu kalni, palīdzēja nodrošināt debesīs riņķojošās Francijas bruņoto spēku lidmašīnas Mirage.
Ziņojumi no lidmašīnu satiksmi atspoguļojošās vietnes Flightradar24 liecina, ka lidmašīna lidojusi tieši pa tādu maršrutu kā šāda paša reisa lidmašīna dienu iepriekš. Taču pirms katastrofas tā pakāpeniski samazinājusi lidojuma augstumu.
Pretrunīga informācija pienāca par to, vai lidmašīnas piloti ir sūtījuši briesmu signālu dispečeriem. Sākotnēji tika izplatīta informācija, ka tāds sūtīts, taču Germanwings vadība preses konferencē teica, ka viņiem jāpārbauda, vai šī informācija atbilst patiesībai. Aviokompānija arī paziņojusi, ka joprojām nav skaidrs, kāpēc lidmašīna samazinājusi lidojuma augstumu un kāpēc tā avarējusi.