Mēs bijām nelaimīga enerģētikas sala. Gāze mums maksāja krietni lētāk nekā Eiropas Savienības valstīs. Elektrība ne tik sen bija pat vairākkārt lētāka. Arī benzīns bija daudz lētāks nekā lielākajā Eiropas daļā.
Mēs sekmīgi integrējamies, jo Eiropā nedrīkst būt «izolētas enerģētikas salas». Vēl pieci līdz desmit gadi, un mēs būsim pilnībā integrēti Eiropas enerģētiskajā sistēmā. Mēs jau sen esam izlēmuši salāgot degvielas akcīzes nodokli ar ES līmeni, tāpēc benzīns pavisam drīz kļūs tikpat dārgs kā dārgākajās ES valstīs. Mēs ieviešam trešo ES enerģētisko paketi, kuras patētika ir patērētāja interešu aizsardzība pret monopolu cenu diktātu. Varētu domāt, ka tās ieviešana samazinās gāzes un elektrības cenu Latvijā. Realitātē būs otrādi.
Tieši Latvenergo kā vertikāli integrēts valsts uzņēmums noslēgtajā Latvijas tirgū ļāva uzturēt zemu elektrības cenu gala patērētājiem, izmantot lielo Latvijas dabas bagātību - Daugavas HES kaskādi. Atvērtā tirgū Latvenergo ražotnes brīvi pārdos elektrību plašajā ārzemju tirgū, kas nozīmē, ka elektrības cena Latvijā un Skandināvijā izlīdzināsies. Pateiksim skaidri - elektrība kļūs tikpat dārga kā Skandināvijā.
Ko nozīmē trešās paketes ieviešana gāzes sektorā? Pārredzamā nākotnē tā nozīmē milzīgus izdevumus - sašķidrinātā gāzes termināļa būvi. Vai pēc tam Latvija saņems lētāku gāzi? Valdība tieši neatbild uz šo jautājumu, jo atbilde ir - Latvija saņems dārgāku gāzi, ko nāksies iepirkt obligātā iepirkuma veidā, lai segtu termināļa izmaksas. Tas, ko mēs saņemsim, ir mierinājums, ka zināmu procentu gāzes būsim iepirkuši nevis no Krievijas, bet citur. Mēs būsim uzlabojuši procentu. Enerģētiskā atkarība gāzes sektorā no Krievijas būs nevis 100%, bet, teiksim, 80%.
Saprastu, ja tā saucamo Latvijas enerģētikas stratēģiju būtu izstrādājusi Aizsardzības ministrija. Militāri politiskajā ziņā tam varbūt ir nozīme, ja piesardzīgi uzlūkojam Krieviju. Ekonomikas ministrijas gatavotā enerģētikas stratēģija ir ekonomiski neizdevīga. Tās īstenošana sadārdzinās enerģijas cenu, ierēdņu valodā runājot, radīs «adekvātu cenu līmeni ilgtermiņā». Kam adekvātu?