Īpašā jūras izlūkošanas vienība JOT (Joint Operational Team) Mare ir izvietota Europol mītnē Nīderlandes pilsētā Hāgā. Tās darbībā formāli iesaistījušās 13 ES valstis - Beļģija, Dānija, Francija, Kipra, Vācija, Grieķija, Itālija, Lielbritānija, Malta, Nīderlande, Portugāle, Spānija un Zviedrija.
JOT Mare galvenais uzdevums būs palīdzēt ES robežuzraudzības aģentūrai Frontex un dalībvalstu policijai izsekot un apturēt cilvēku kontrabandistus.
Haoss kara plosītajā Lībijā, kā arī citās reģiona valstīs radījis labvēlīgu augsni cilvēku kontrabandistu darbībai. Lielākoties viņi izmanto nedrošus peldlīdzekļus, kas tiek pārpildīti ar cilvēkiem maksimālas peļņas gūšanai. Pēdējā laikā noziedznieki arī izmanto taktiku, ka nogādā kuģus ES valstu tuvumā, noregulē to gaitu uz krasta pusi un paši tos pamet, labākajā gadījumā ieslēdzot SOS signāla pārraidi.
Pēdējos mēnešos īpaši strauji audzis to nelegālo imigrantu skaits, kas nocelti no peldlīdzekļiem Itālijas un Maltas krastu tuvumā.
2014. gadā Eiropā nelegāli ieradās vairāk nekā 220 tūkstoši nelegālo imigrantu, salīdzinot ar 60 tūkstošiem 2013. gadā, liecina Eiropas Komisijas rīcībā esošā informācija. Pērn ceļā pāri jūrai dzīvību zaudēja vairāk nekā trīs tūkstoši cilvēku. Šā gada sākumā vien bojāgājušo skaits jau pārsniedzis tūkstoti.
Eiropas Savienības migrācijas lietu komisārs Dimitris Avramopuls JOT Mare atklāšanas pasākumā paziņoja, ka cilvēku kontrabandas apkarošana ir Eiropas Komisijas prioritāte un būs viens no Eiropas Migrācijas programmas pīlāriem, kad tā tiks pieņemta šā gada maijā. Ļoti būtiski būšot izveidot ciešu sadarbību starp JOT Mare, Frontex, Europol, Interpol un valstu likumsargiem.
Jau tagad Frontex, izmantojot Eiropas Robežu novērošanas sistēmu (EUROSUR), monitorējot trešo valstu ostas un ap duci lielu kuģu Vidusjūrā, ko potenciāli varētu izmantot nelegālo imigrantu pārvadāšanai.
Pagājušajā nedēļā tika paziņots, ka operācijā Daedalus Grieķijā tika arestēti cilvēku kontrabandas grupējuma dalībnieki, viņiem noziedzīgā darbība ienesa vismaz 7,5 miljonus eiro.