Iesaka nevalkāt kipu
Piecpadsmit gadu vecais puisis, kura ģimene pirms pieciem gadiem no Turcijas pārcēlās uz dzīvi Francijā, pirmdien izsekoja un ar mačeti uzbruka Benžamēnam Amselēmam, kuram galvā bija tradicionālā ebreju galvassega. Acīmredzot pēc tās pusaudzis nolūkojis savu upuri, kuru viņš, par laimi, tikai savainoja.
Uzbrucējs, kurš esot džihādistu kustības Islāma valsts atbalstītājs, lepojoties ar izdarīto, taču vienlaikus izjūtot kaunu, ka nav nogalinājis B. Amselēmu, izmeklēšanai tuvu stāvoši avoti sacījuši ziņu aģentūrai AFP. Viņš esot radikalizējies internetā, regulāri lasot džihādistu propagandas materiālus.
Uzbrukums ebreju skolotājam notika dažas dienas pēc tam, kad Francija pieminēja pirmo gadadienu kopš 2015. gada janvāra terora aktiem Parīzē, kuros dzīvību zaudēja 17 cilvēku, viņu vidū arī četri ebreji. Kopš oktobra tas bijis jau trešais uzbrukums ar nazi ebrejiem Vidusjūras ostas pilsētā Marseļā, kur mīt aptuveni 70 tūkstoši ebreju.
Marseļas ebreju kopienas līderis Zvi Ammārs ieteicis ebreju vīriešiem un zēniem drošības labad nevalkāt kipu, līdz pienāks «labākas dienas». «Diemžēl mēs esam mērķis,» paziņoja Z. Ammārs. «Tiklīdz mūs identificē kā ebrejus, mums var uzbrukt un pat nogalināt.» Arī Marseļas virsrabīns Ribels Ohana uzskata, ka «labāk būt piesardzīgiem laikā, kad visapkārt ir daudz trako», viņu citē The Irish Times.
Šīs nedēļas uzbrukumā cietušā B. Amselēma sieva medijiem sacīja, ka viņas vīrs atbalsta vietējo Marseļas ebreju līderu nostāju un pats vairs nevalkā tradicionālo galvassegu. «Viņš skubina kopienu rīkoties tāpat nevis tāpēc, ka baidās vai kautrējas būt ebrejs, bet tieši pretēji - drošības dēļ,» Mazāla Amselēma sacīja ziņu portālam France24.com.
Emigrē uz Izraēlu
Šādai pozīcijai nepiekrīt visas Francijas ebreju kopienas vadītāji.
«Mēs nepiekāpsimies! Mēs turpināsim valkāt kipu,» tviterī rakstīja Francijas virsrabīns Haims Korsija, kurš aicinājis vietējās futbola komandas Olympique atbalstītājus uz nākamo spēli ierasties galvassegās, lai solidarizētos ar vietējiem ebrejiem.
Francijas Jūdaistu draudžu konsistorijas prezidents Žoels Meržuī uzsver, ka kipa ir viens no būtiskākajiem jūdaisma simboliem. «Nevar būt ne runas, ka ebrejiem, kuri vēlas valkāt kipu, no tās vajadzētu atteikties. Tas mums atņemtu jūdaismu,» viņš sacīja laikrakstam Le Monde. «Teroristi nedrīkst mainīt mūsu dzīvesveidu.»
Diskusijā iesaistījušies arī Francijas politiķi. Prezidents Fransuā Olands mudinājis ebrejus neslēpt to, kas viņi ir. «Ir nepanesami, ka mūsu valstī pilsoņi jūtas apdraudēti savas reliģiskās izvēles dēļ un tāpēc izvēlas slēpties,» sacīja F. Olands.
Arī izglītības ministre Nadžata Vallo-Belkasema iebilst pret aicinājumu ebreju vīriešiem nevalkāt kipu. «Tas noteikti nav padoms, ko es būtu devusi,» viņa sacīja radiostacijai France Inter. «Zvi Ammāra centieniem aizsargāt savus cilvēkus ir labi nodomi, bet tā nav ziņa, ko sūtīt pašlaik.»
Francijā dzīvo aptuveni pusmiljons ebreju, tā ir trešā lielākā ebreju kopiena pēc Izraēlas un Savienotajām Valstīm. Pēdējos gados strauji pieaudzis uz Izraēlu emigrējušo Francijas ebreju skaits. 2013. gadā uz Izraēlu pārcēlās nedaudz vairāk par 3000 ebrejiem, bet pērn un aizpērn viņu skaits dubultojās - attiecīgi 7900 un 7200 -, liecina Izraēlas valdības dati.
To saista ar pieaugošajiem antisemītiski motivētajiem uzbrukumiem. Piemēram, 2014. gadā Francijā vismaz 851 reizi notikuši uzbrukumi vai izteikti draudi ebrejiem. Francijas Iekšlietu ministrija apgalvo, ka 2015. gada pirmajos deviņos mēnešos antisemītisko incidentu skaits nedaudz samazinājies.