Atliek sirds operācijas
Par nedaudz lielāku pieprasījumu pēc donoru asinīm signalizējuši jau pēdējie mēneši, taču neatliekamā medicīniskā palīdzība nav apdraudēta. Cik donoru asiņu nepieciešams neatliekamām operācijām, tik arī nodrošina, taču mēdz gadīties, ka nedaudz jāpārceļ plānveida operācijas, ja nav retāku asins grupu asiņu. Asinis var nodot ne tikai VADC, bet arī vēl deviņās slimnīcās. Piemēram, Stradiņa slimnīca gaida donorus, jo ļoti trūkst asins komponentu. «Šonedēļ esam atlikuši sirds operācijas, nevaram nodrošināt arī anēmiskus pacientus ar pietiekamu asins daudzumu. Dienā izsniedzam 50-60 devas eritrocītu, kas ir daudz,» stāsta Ieva Stibe, Stradiņa slimnīcas pārstāve.
Vairāk nekā pusi asiņu - aptuveni 12 tonnu - gadā sagatavo VADC, nedaudz mazāk - aptuveni 10 tonnu - deviņās slimnīcās, kurām ir līgums ar VADC par asiņu sagatavošanu. Divas no tām ir Rīgā - Gaiļezers un Stradiņa slimnīca, septiņas - reģionos, piemēram, Liepājā, Ventspilī. Tiesa, piemēram, Stradiņa slimnīcai gadā nepieciešamas aptuveni 4,5 tonnas asiņu, taču slimnīcā sagatavo mazāk nekā pusi no vajadzīgā daudzuma. Trūkstošās devas slimnīca prasa VADC. Visvairāk asiņu nepieciešams Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcai, slimnīcai Linezers (Austrumu slimnīca) un Stradiņa slimnīcai. Kā Dienai stāsta VADC direktore Gita Ņemceva, «prioritāte ir hematoloģiskie slimnieki, Dzemdību nams, Bērnu slimnīca - tos mēs pirmām kārtām mēģinām nodrošināt ar asinīm, pārējos - pēc tam».
Donori kļūst jaunāki
Sūdzēties, ka Latvijā trūktu donoru, nevar, taču var trūkt konkrētu asins grupu, viņa piebilst. A. Šteinerte min piemēru: var gadīties, ka slimnīca plānveida operācijām prasa 10 asins devas, taču VADC var iedot piecas vai sešas. Tādā gadījumā ar ārstiem vienojas, ka plānveida operāciju pārcels par dienu vai divām. A. Šteinerte saka - šomēnes ir lielāks pieprasījums. «Pacienti ir ielaisti - neiet pie ārstiem, kamēr nokrīt. Kad nonāk slimnīcā, nereti viņi ir jāglābj, stāvoklis ir tāds, ka nepieciešama asins pārliešana,» saka G. Ņemceva. Šā gada pirmajos mēnešos VADC sagatavoja nedaudz vairāk asiņu nekā tagad un arī tagad varētu tā darīt, taču trūkst naudas. Pērn valsts VADC piešķīra 6,2 miljonus latu, šim gadam - 4,8 miljonus latu. VADC jau tagad esot krietnas pārstrādes - padarīts vairāk, nekā samaksāts.
Jautāta, vai mēdz būt tā, ka donoru ir vairāk, nekā VADC spēj par valsts naudu sagatavot asinis, G. Ņemceva saka: «Tā var būt. Mēdz būt, ka sakām donoriem - paldies, šodien neņemam šādu asins grupu, lūdzu, atnāciet citu reizi.» Tā gan esot samērā reti. Par donoriem VADC direktore ļoti priecājas: «Jaunatne ir ļoti laba. Pirms dažiem gadiem vidējais donoru vecums bija 45-47 gadi. 2010. gadā - ap 30 gadiem. Pirmreizējo donoru vidējais vecums - 25-27 gadi.»
Stradiņa slimnīcas Asins sagatavošanas nodaļas vadītāja Zigrīda Lapa Dienai saka: jaunieši ļoti iesaistās, asinis nāk nodot pat astoņpadsmitgadīgi 10. klases skolēni. «It sevišķi jaunieši nāk dzimšanas dienā nodot asinis, vienreiz atnāca dvīņi - māsa un brālis. Skatos datorā datus, saku - jums šodien dzimšanas diena. Viņi saka - dakter, šodien es piedzimu, man deva dzīvību, tāpēc šodien es gribu palīdzēt,» stāsta Z. Lapa. Salīdzinot ar pērno gadu, šogad slimnīcā asinsdonoru skaits krietni audzis. Apmēram puse no donoriem ir slimnīcas pacientu tuvinieki. «Mums vajadzētu ap 340-350 donoriem mēnesī, bet šogad bija daži mēneši, kad bija divsimt,» saka Z. Lapa.