«Cantus posterior ir sešu valstu - Latvijas, Itālijas, Austrijas, Vācijas, Šveices un Norvēģijas - profesionālu mūziķu un viduslaiku mūzikas pētnieku apmaiņas projekts. Projekta dalībnieki apmeklē cits citu - sniedz koncertus un lasa lekcijas, tādējādi apmainoties ar informāciju, dibinot jaunus sadarbības kontaktus un demonstrējot savu pieredzi atskaņošanas praksē. Galvenā koncertu un lekciju tēma ir gregoriskais korālis, agrīnā daudzbalsība un dažādas vēlīno viduslaiku mūzikas lokālās tradīcijas,» paskaidro Guntars Prānis, vokālās grupas Schola Cantorum Riga vadītājs, J. Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas asociētais profesors un projekta iniciators Latvijā. Ciemos uz Rīgu viņš uzaicinājis ansambli San Felice no Florences Itālijā, vokālās grupas Graces&Voices no Grācas Austrijā, Consortium Vocale no Oslo Norvēģijā, Schola Cantorum Mᅢᄐnchen no Minhenes Vācijā un Adiastema no Lugāno Šveicē. Visu ansambļu vadītāji ir arī aktīvi senās mūzikas pētnieki, kas starptautiskajā apritē labi pazīstami un izceļas gan ar pētnieciskajām aktivitātēm. Īpašas uzmanības vērts ir fakts, ka uz simpoziju Rīgā ieradīsies arī austriešu profesors Francs Karls Prasls, kurš blakus studentu izglītošanas darbam Grācā ir arī galvenais gregorikas maestro Vatikānā.
«Maģisko vārdu «simpozijs» es saprotu kā sarunu. Tā ir liela iespēja būt sešu valstu vokālo ansambļu un gregoriskās tradīcijas pētnieku vidū šeit, Latvijā. Simpozija nosaukums Cantus Posterior latīņu valodā nozīmē «dziedājumu pēcteči». Mūsu gadījumā ir gregoriskais korālis, kas izveidojās viduslaikos, IX un X gadsimtā, un visi pēcteči, kas šo tradīciju attīstīja līdz pat XV gadsimtam. Tas sasaucas ar manu pētījumu tēmu - par Rīgas misāles dziedājumiem, kādi tie bija XV gadsimtā,» paskaidro Guntars Prānis, kurš par šo tēmu šopavasar aizstāvēs doktora disertāciju.
Rīgas simpozija laikā notiks vairāki nozīmīgi koncerti. Starptautisko tikšanos ar koncertprogrammu Resurrexi atklās mājinieki - Guntara Prāņa vadītā vokālā grupa Schola Cantorum Riga, kas piektdien, 24. aprīlī, plkst. 19 Rīgas Domā atskaņos gregoriskos korāļus, a cappella dziedājumiem mijoties ar ērģelnieces Ilzes Reines improvizācijām. Jāpiebilst, ka šis ir visā simpozijā vienīgais koncerts, uz kuru klausītājiem ir jāiegādājas biļetes (Rīgas Doma kasē). Ieeja visos pārējos notikumos ir bezmaksas.
Vokālās grupas Graces& Voices (Grāca, Austrija, vad. Adrija Čepaite un Antanina Kalečits) koncerta In manibus tuis tempora mea programmā, kas skanēs Rīgas Sv. Jāņa baznīcā sestdien, 25. aprīlī, plkst. 19, ir gregoriskais korālis un citi viduslaiku dziedājumi. Sestdien, 25. aprīlī, dota iespēja arī vērot gregoriskās vesperes (muzikālu lūgšanu rituālu) Rīgas Marijas Magdalēnas baznīcā plkst. 17, savukārt Rīgas Domā 26. aprīlī plkst. 12 risināsies gregoriskā mesa. Abos rituālos piedalīsies visi simpozija dalībnieki.