Bardzība un draudzība
Brīdinājumus par bardzību pret Grieķiju paudušas Vācija un Francija, kuras grasās segt aptuveni pusi no ES aizdevuma daļas - 30 miljardiem eiro (21 miljards latu) - pēc tam, kad starptautiskie aizdevēji un grieķi būs vienojušies par palīdzības programmas nosacījumiem, ko paredzēts izdarīt līdz maija sākumam.
Vācijas finanšu ministrs Volfgangs Šeible paziņoja, ka stingra Grieķijas ekonomikas pārstrukturēšana būs «neizbēgama un absolūti nepieciešama», ja ES apstiprinās aizdevuma izsniegšanu Atēnām. «Fakts, ka ne ES, ne Vācija vēl nav pateikušas galavārdu, nozīmē, ka atbilde var būt gan pozitīva, gan negatīva,» V. Šeible sacījis intervijā laikrakstam Bild. Viņa Francijas kolēģe Kristīne Lagarde sacīja, ka aizdevēji cieši sekos līdzi Grieķijas padarītajiem mājasdarbiem un neauklēsies, ja kas paliks neizdarīts. «Mēs aizdosim, balstoties uz viņu nepieciešamību, bet saistību nepildīšanas gadījumā nekavējoties spiedīsim uz bremzēm,» strikta ir K. Lagarde.
SVF vadītājs Dominiks Stross-Kāns savos izteikumos nav tik bargs, sakot, ka grieķiem SVF jāuztver kā «kooperatīva organizācija», kurā apvienojušās valstis, lai palīdzētu tiem, kuriem ir problēmas. SVF Grieķijai grasās aizdot 15 miljardus eiro (10,5 miljardus latu).
Kuluāros parādījušās bažas, vai ar 45 miljardu eiro aizdevumu pietiks, lai glābtu Grieķiju no bankrota.
Draud emigrācijas vilnis
Lai gan Grieķijas valdība līdz šim jau ir veikusi virkni nepopulāru pasākumu izdevumu samazināšanai, tomēr ir skaidrs, ka ES un SVF pieprasīs vēl lielāku budžeta cirpšanu. Tā sekas visvairāk izjutīs Grieķijas iedzīvotāji. Jau pašlaik daudzi cilvēki ar labu izglītību ir bez darba, bet tuvākajā laikā viņu rindas papildināsies. Daļa ir nolēmusi doties peļņā uz ārzemēm. Aptaujas liecina, ka vairāk nekā puse Grieķijas iedzīvotāju apsver iespēju atstāt valsti, raksta The Times.
«Neviens ar atvērtām rokām negaida SVF, tomēr vairums grieķu nedzīvo ilūzijās, viņi zina, ka ir ļoti smaga ekonomiskā krīze un, lai to atrisinātu, nepieciešami bargi taupības pasākumi,» grieķu noskaņojumu ilustrē politologs Adonis Livanioss.
Tiek prognozēts, ka Grieķijā pieaugs sociālā spriedze, kas var novest pat pie vardarbīgiem protestiem. Pēc Grieķijas premjerministra Georga Papandreu paziņojuma, ka valdība vērsusies pie starptautiskajiem aizdevējiem, naktī uz sestdienu galvaspilsētas Atēnu centrā protestētāju izkliedēšanai policija izmantoja asaru gāzi.