Pieprasījums mainās
Iepriekšējos gados ļoti populāri bijis ēnot dažāda līmeņa uzņēmumu vadītājus, šogad tie vairs neparādās desmit pieprasītāko vakanču topā, Dienai stāsta Ēnu dienas organizators Junior Achievement-Young Enterprise Latvija valdes priekšsēdētājs Jānis Krievāns. Skolēniem interesē specifiskas profesijas, kurām ir nepieciešams iegūt attiecīgo izglītību.
Populārākā profesija šogad ir radio diktors, bet otrajā vietā - programmētājs. Par to arī esot lielākais gandarījums, jo šogad īpaši uzsvērtas inženierzinātnes un informācijas tehnoloģiju nozare. Arī pērn strādāts pie tā, lai izceltu inženiera profesiju, bet ar vienu gadu tam nepietiek. Skolēnu interesi atzinīgi novērtē arī Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas vadītāja Signe Bāliņa, Dienai gan atzīmējot - ar šīm aktivitātēm vien nepietiek, tomēr tas ir solis uz priekšu. Pēc viņas domām, karjeras izglītība skolās nav sakārtota joma, un arī paši IT uzņēmumu darbinieki ir domājuši, kā jauniešus uzrunāt.
Pieprasītāko vakanču starpā ierindojas pilots, stjuarte, fizioterapeits, žurnālists, ārsts, jurists un policijas inspektors. Populārs šogad bijis, piemēram, Nils Ušakovs (Saskaņa), kuram bijušas 22 ēnas. Taču Ēnu dienas organizatori norāda, ka tā nav laba prakse. Mērķis ir dot iespēju katram skolēnam uzdot jautājumus un izprast profesijas specifiku, bet šādā gadījumā tā vairāk sanāk kā grupas ekskursija. Tieši tāpēc uz vienu vakanci vajadzētu būt ne vairāk kā četrām ēnām.
Četri skolēni ēnojuši demisionējušo premjerministri Laimdotu Straujumu (Vienotība). Kā Dienai atzīmē L. Straujumas preses sekretāre Aiva Rozenberga, jauniešus interesējušas starptautiskās attiecības, citus - politika, bet kāda meitene vēlas doties uz Latvijas Lauksaimniecības universitāti.
Premjerministri satikt izdevās arī diviem skolēniem, kas darba gaitās sekoja Dienas fotogrāfam Aivaram Liepiņam. Abi jaunieši dienas beigās atzina, ka fotogrāfa profesija ir viena no tām, ko ikdienā iepazīt neizdodas, turklāt ne katru dienu paveras iespēja satikt sabiedrībā pazīstamas personības. Savukārt Dabas Dienas redaktores Ingas Melbergas ēna Sigita Kovaļevska izvēlējusies jomu, kurā sevi redz arī nākotnē. Par Ēnu dienu meitene nav uzzinājusi skolā, bet atradusi informāciju pati, īpaši tāpēc, ka tūlīt jāizdara izvēle, kur mācīties.
Ēnu dienā sevi vēlas izcelt arī ne tik ierastu profesiju pārstāvji. Piemēram, pirmo gadu ēnas uzņemt bija gatavs arī Siguldas draudzes prāvests Rihards Rasnacis. Viņš Dienai stāstīja, ka gribējis jauniešiem dot iespēju iepazīt viņa profesiju atvērtākā formā, taču neviens nav pieteicies. Iespējams, te loma bijusi reģionālajam faktoram, bet pats prāvests atzīmē, ka šī nav profesija, kas domāta masām. Ar pilotiem sacensties nevarot - tas skolēniem liekas interesantāk.
Karjeras izglītība klibo
2013. gadā pieteikušies bija 8638 jaunieši, turpretim šogad jau 29 138 skolēni. Objektīvo situāciju gan grūti raksturot, jo ēnas piesakās arī pašas, neizmantojot oficiālo sistēmu, kā arī daļa no tiem, kas piesakās, Ēnu dienā nepiedalās. J. Krievāns norāda, ka diemžēl skolās šī programma nav ieviesta sistemātiski. Problēma ir tajā, ka skolās nestrādā potenciālie darba devēji un personāls dažreiz neizprot šīs dienas nozīmi. Ir atsevišķas skolas, kas šajā dienā pat ieliek izmēģinājuma eksāmenu, kas pilnībā izslēdz iespēju jauniešiem piedalīties. «Šī nav diena, kad skolēns iziet ārpus skolas, kaut kur pastaigājas, tā ir neatņemama karjeras izglītības sastāvdaļa. Redzu, ka skolās nav īsti izpratnes par karjeras izglītības nepieciešamību un nozīmi. Tā būtu jāveido valstiskā līmenī gan no Izglītības un zinātnes ministrijas, gan no politikas veidotāju puses,» uzskata J. Krievāns.
Pieaug gan ne tikai skolēnu interese, bet arī darba devēju vēlme jauniešus uzņemt. 2013. gadā piedalījušies 500 uzņēmumu, šogad vietas piedāvā jau 1044. Darba devējiem top skaidrs, ka viņiem pašiem ir jāinvestē jauniešu izglītībā, lai pēc tam iegūtu ieinteresētus un profesionālus darba ņēmējus. Tajā pašā laikā reģionos palikušas brīvas vakances, un patlaban problēma ir panākt, lai skolēni no Rīgas dodas arī ārpus galvaspilsētas.