komponista Sergeja Prokofjeva _Mīla uz trim apelsīniem_, kurās uzstāsies gandrīz visi Igaunijas Nacionālās operas trupas solisti. Tikmēr pašas Latvijas Nacionālās operas mākslinieki izpaudīsies uz Igaunijas Nacionālās operas skatuves, kā to paredz abu teātru apmaiņas viesizrāžu grafiks.
300 mākslinieku
Apmaiņu ar viesizrādēm paredz 2009. gada novembrī visu triju Baltijas valstu operteātru parakstītais nodomu protokols. Tagad tas nes pirmos reālos augļus. «Apmaiņas izrāžu laikā Latvijas un Igaunijas opernami uzņems vairāk nekā 300 kaimiņvalsts mākslinieku. Tas ir dārgi un sarežģīti,» stāstīja Igaunijas Nacionālās operas direktors Aivars Mē, kas pats ir apmaiņas viesizrāžu iniciators. Vadītāja vērienu un ilgtermiņa domāšanu viņš apliecinājis vēl pirms stāšanās operas direktora amatā, kad, vadot valsts koncertorganizāciju Eesti kontsert, panāca jaunu koncertzāļu uzcelšanu Pērnavā un Jehvi un esošo koncertzāļu būtisku rekonstrukciju Tallinā un Tartu. Februārī Pēterburgā atklās jauno igauņu baznīcu un koncertzāli. Nākamais tapšot jauns operteātris Tallinā, to atklāšot Igaunijas valsts simtgadē 2018. gadā - A. Mē tik nosaka: «Mani sapņi piepildās.» Paralēli vērienīgajam kultūras menedžmentam viņš joprojām turpina vadīt zvanu ansambli, ar kuru pagājušajos Ziemassvētkos viesojās Rīgā.
Trokšņains piedzīvojums
Baletu Trīs musketieri, kas sāks Igaunijas Nacionālās operas viesizrādes Rīgā, Telegraph & Argus nodēvējis par «trokšņainu piedzīvojumu, kas vienlīdz labi patiks gan tēviem un dēliem, gan mammām un meitām». Pazīstamos Aleksandra Dimā romāna varoņus dejas valodā izteicis kanādiešu izcelsmes britu horeogrāfs Deivids Niksons, izmantojot Malkolma Ārnolda mūziku. Šis iestudējums jau izturējis pirmo laika pārbaudi, jo pasaules pirmizrāde notika 2006. gadā Northern Ballet Theatre. Uz Igaunijas operas skatuves tas dzīvo kopš 2009. gada ar Jiri Alpertenu pie diriģenta pults.
Savukārt baleta Silfīda iestudējumu, kas pirmizrādi piedzīvoja Dānijas Karaliskajā operā 1836. gadā, Igaunijā «iestādījuši» dāņi - vesela radošā komanda Dānijas Karaliskā baleta mākslinieciskā vadītāja Franka Andersena vadībā. Viņu uzskata par vienu no vadošajiem A. Burnonvila stila speciālistiem pasaulē. V.A. Mocarta operas Cosi fan tutte iestudējums 2009. gadā Tallinā tapa britu režisora Voltera Satklifa režijā, un to diriģē Arvo Volmers. S. Prokofjeva operu Mīla uz trim apelsīniem Igaunijas Nacionālajā operā iestudējis krievu režisors Dmitrijs Bertmans, kura rokrakstu Latvijā iepazinām viņa veidotajā LNO iestudējumā Toska.
Tallinā pēc 26 gadiem
LNO Igaunijā šajās dienās rādīs Džakomo Pučīni operas Madama Butterfly vēsturiskā 1925. gada iestudējuma atjaunojumu un arī LNO svaigāko jauniestudējumu - Pētera Čaikovska lirisko drāmu Jevgeņijs Oņegins. Savukārt baleta žanru pārstāvēs Ādolfa Adāna romantiskais balets Žizele Mariusa Petipā horeogrāfijā un šīs sezonas repertuāra jaunums Fēliksa Mendelszona-Bartoldi balets Sapnis vasaras naktī Jurija Vamoša horeogrāfijā.
«Izrādes izvēlējāmies tā, lai parādītu kaimiņvalsts skatītājiem tos uzvedumus, kuru nav viņu opernama pastāvīgajā repertuārā,» norāda Latvijas Nacionālā baleta mākslinieciskais vadītājs Aivars Leimanis. Arī viņš uzsvēra, ka, par spīti labajai savstarpējai sadarbībai un arī solistu apmaiņai, pēc Latvijas Nacionālā baleta pēdējās uzstāšanās Tallinā apritējuši jau vairāk nekā 20 gadu. Ir būts daudzviet Eiropā un arī tālākās zemēs, taču kaimiņos dejots tikai astoņdesmito gadu beigās, atminējās A. Leimanis. Savukārt Igaunijas Nacionālā opera viesizrādēs Rīgā pēdējo reizi uzstājusies tikai 1984. gadā.
Šā gada rudenī Latvijas Nacionālās operas mākslinieki ar viesizrādēm uzstāsies arī Viļņā, bet Lietuvas Nacionālās operas viesošanās Latvijā vēl tiek saskaņota. Pēc A. Žagara teiktā, šīs apmaiņas viesizrādes varētu notikt 2011./2012. gada sezonā. Viņš arī cer vienoties par kādu vērienīgu triju Baltijas valstu operu sadarbības projektu.