Režīma pretiniekiem nācās uzsākt ofensīvu pēc tam, kad pagājušajā mēnesī Sīrijas valdības spēki nogrieza galveno pārtikas un citu pirmās nepieciešamības preču piegādes ceļu uz Alepo austrumu rajoniem, kuros ir iesprostoti vairāk nekā 250 tūkstoši civiliedzīvotāju. Viņi cieš ne tikai no pārtikas trūkuma, bet arī dzīvo pastāvīgās nāves bailēs, jo regulārus uzlidojumus veic Krievijas militārās lidmašīnas un helikopteri. Ielas esot tukšas, jo degvielas trūkuma dēļ sabiedriskais transports ir pārstājis kursēt, bet cilvēki uzturas mājās, lai izvairītos no apšaudēm un gaisa triecieniem, kāds Alepo iedzīvotājs sacījis raidsabiedrībai BBC.
Starptautiskais Sarkanais Krusts situāciju pilsētā, kur pirms kara dzīvoja vairāk nekā divi miljoni iedzīvotāju, raksturojis kā «postošu un nomācošu», bet ANO amatpersonas Alepo pat nodēvējušas par «jauno Srebrenicu» (ciemats Bosnijā un Hercegovinā, kurā serbu kaujinieki 1995. gadā noslaktēja vairāk nekā 8000 musulmaņu vīriešu un zēnu).
Dedzina riepas
Dumpinieki ofensīvu B. el Asada spēkiem uzsāka svētdien, pārsvarā veicot intensīvus artilērijas uzbrukumus Alepo rietumiem. Režīma pretinieki paziņojuši, ka cīņā gatavojas izmantot arī pašnāvniekus, kuri ar sprāgstvielām piekrautiem kravas auto uzbrukšot Sīrijas valdības spēku posteņiem. Dumpinieku atbalstītāji Alepo austrumos dedzina automašīnu riepas, tādējādi cerot, ka degošās gumijas melnie dūmi kavēs krievus īstenot gaisa triecienus.
Londonā bāzētā cilvēktiesību organizācija Syrian Observatory for Human Rights (SOHR) vēsta, ka kopš ofensīvas sākuma dzīvību zaudējuši vismaz 50 mērenās opozīcijas kaujinieku un radikālo islāmistu, kā arī vairāki desmiti Sīrijas valdības spēku karavīru. SOHR arī apgalvo, ka kopš pirmdienas dumpinieku īstenotajos uzbrukumos B. el Asada režīma kontrolētajiem Alepo rajoniem nogalināti vismaz 30 civiliedzīvotāji, kuru vidū bijuši vismaz seši bērni un astoņas sievietes.
Starptautisko attiecību pasniedzējs Džordža Vašingtona universitātē ASV Firass Maksads uzskata, ka šī ir opozīcijas spēku «pēdējā iespēja» noturēt pozīcijas Alepo. «Ja viņi zaudēs Alepo, kuras lielu daļu viņi kontrolē jau četrus gadus, tad viņi var zaudēt arī kauju par Sīriju,» viņš sacīja telekanālam Al Jazeera.
Gāzes uzbrukums
Joprojām nav skaidrs, kas otrdien virs Sīrijas ziemeļrietumu pilsētas Serakabas nometa konteinerus ar toksisku gāzi, visticamāk, hloru. Uzbrukumā saindējās vairāk nekā 30 cilvēku, pārsvarā sievietes un bērni. Sīrijas opozīcija notikušajā vaino B. el Asada spēkus, kas arī iepriekš ir apsūdzēti ķīmisko ieroču lietošanā. Damaska uzbrukumā apsūdz dumpiniekus.
Pirmdien netālu no Serakabas tika notriekts Krievijas militārais helikopters, kurā esošie pieci cilvēki gāja bojā. Kremlis apgalvo, ka lidaparāts notriekts brīdī, kad tas atgriezies no Alepo, kur it kā esot nogādājis humanitāro palīdzību. Tomēr rietumvalstu mediji apšauba šo versiju, jo fotoattēlos un video, kas uzņemti pēc helikoptera notriekšanas, esot redzams, ka lidaparātam ir pievienotas raķešu palaišanas iekārtas. Tas varētu nozīmēt, ka helikopters patiesībā atgriezies no kaujas operācijas.
Tikmēr Krievijas pārstāvji ANO paziņojuši, ka pēdējās dienās un nedēļās ASV vadītās koalīcijas veiktajos aviācijas triecienos Sīrijā esot nogalināti vairāki desmiti civiliedzīvotāju.