Jāatrod cita tante un jāsāk viss no gala, līdz izbeidzas uzrunājamo klerku piedāvājums vai arī - kā šajā gadījumā - panākts vēlamais rezultāts. Nākamajā rītā ar «absolūti pēdējo» biļeti strauji tuvojos mērķim - jaunā _Porsche Cayenne_ testiem Salonikos. Tieši tobrīd amforu dzimtenes galvaspilsētā protestētāji Panteona kalnā purināja pret algu apcirpšanu vērstus plakātus un kāvās ar policiju. Tomēr pie lidostas nebija manāmas saniknotas skolotājas vai ugunsdzēsēji, un pēc pusstundas kopā ar igauņu kolēģi labi atdzesētā _Cayenne_ salonā ripojām pretim pirmajiem iespaidiem.
No rīta viss izskatās labāk
Nākamajā rītā mēs bez raizēm varam novietot Cayenne skaistākajā vietā pie jūras un atkāpties atpakaļ, lai to beidzot kārtīgi aplūkotu. Cayenne kļuvusi slaidāka, vairāk izskatās pēc sporta automobiļa, kas tomēr ir Porsche eksistences jēga, un mandeļveida lukturu ietvertā aizmugure nebūt nav līdzīga Infiniti, kā izskatījās bildēs. Porsche entuziastu žurnālā lietas nosauktas īstajā vārdā - Porsche vienkārši grib, lai Cayenne patiktu arī tiem, kas to nevar nopirkt.
Paldies tev, Panamera!
Tiem, kas var, patiks noteikti. Konservatīvos iepriecina saasinātās priekšgala līnijas, bet saskatāma un aptaustāma luksusa cienītājus uzrunās Panamera līdzīgais «inteliģento» starmešu skats un no četrdurvju coupe aizgūtais kabīnes noformējums. Pirmās Cayenne panelis prasījās pēc elegantākiem risinājumiem, tagad vairs nav kur piesieties. Starp sēdekļiem kā zvaigžņu kuģu skrejceļš paceļas dinamiska izskata viduskonsole, bet vienā no pieciem «pulksteņiem» iekārtojies Panamera debitējušais «zelta kompass» - apaļš navigācijas papildekrāns. Testa mašīnas bija aprīkotas ar sporta stūri a la 911 Turbo un ātrumu slēgšanas lāpstiņām zem tās. Lai gan lāpstiņas ir lietošanā ērtākas, metālā kaltā stūre apvidniekā neiederas tik labi kā klasiskajā 911 Carrera. Toties Burmester audiosistēma no Panameras ir apsvēršanas vērta. Sēdeklis aizmugurē tagad ir bīdāms kā minivenā, un Grieķijas saulītē nocepušies vācu tūristi, ielūrējuši salonā, spēj vien izdvest: «Klasse!»
Reveranss «zaļajiem»
Cayenne imidžam ir arī savas ēnas puses. Līdz ar Range Rover tas ir zaļo ekstrēmistu ienaidnieks. Vācieši lūko pasargāt Cayenne no riepu pārduršanas ar paziņojumu par ievērojami samazinātu degvielas patēriņu. Trim no piedāvājumā esošajiem motoriem vidējā apetīte solīta mazāka par 10 litriem uz 100 km. Porsche pārstāvji aizraujas pat tik tālu, ka piesola patēriņa samazinājumu par 23%. Tas nu šķiet par daudz. Tā kā cenu lapā nav redzamas automašīnas ar 1,6 litru motoriem, iemesls šādai pārliecībai jāmeklē uz svariem. Jaunā Cayenne ir vieglāka. Lai arī 208 kg kā VW Touareg «nomest» nav izdevies, arī 185 nav slikti. Tad vēl astoņu pārnesumu kārba, un garām ejot pieminēts termālais menedžments, kas paātrināti uzsilda motoru un kārbu, kā arī periodiski atslēdz dažus mezglus, piemēram, ūdenssūkni. Porsche nelabprāt runā par to, ko izgudrojis Volkswagen, lai gan Cayenne un Touareg radurakstos nekas nav mainījies. Abu virsbūves ražo Bratislavā, taču Cayennes tiek pārvestas un samontētas Leipcigā, lai ar tīru sirdi iespiestu uz plāksnītes Made in Germany.
Lecīgs kā vienmēr
Fenomenālās taupības ieceres pārbaudīt neizdevās, jo braukšana notika tikai ar V8 motoriem. Zeva loma šajā Olimpā joprojām atvēlēta 500 zirgspēku Turbo, kas jau no priekšas rādās spēcīgāks par citiem modeļiem un uzrāda kolosālu ātruma potenciālu. Taču, ja 4,7 sekunžu paātrinājumam nav kur «atvērties», motora temperaments kļūst par slogu, jo mierīgi ātrsirdīgais Turbo braukt neprot. Tas «uzkasās» visiem, sākot ar vecu autobusu un beidzot ar jaunu M5, sevišķi, ja aizmirsies izslēgt Sport režīma pogu. Tāpēc modeļa esence atkal ir 400 zirgspēku Cayenne S - jaudīgs, ātrs, komfortabls un perfekti vadāms SUV.
Hibrīda noslēpums
Ar pirmo sērijveida hibrīdu no Porsche pašiem braukt neļāva, aizbildinoties, ka visiem vienlīdzīgi jāļauj sajust tehnoloģiju ekonomējošo spēku. Tāpēc 380 ZS agregāta spējas mums izrādīja sausiņš inženieris. Porsche atbilde Lexus RX450h kopumā pārliecina. Hibrīds prot nobraukt mazu gabaliņu tikai ar strāvu un ripojot atslēgt dzinēju līdz pat ātrumam 156 km/h, ieliekot hibrīdleksusiem pamatīgu «kloķi» to vājajā vietā - autobāņu patēriņā. Tomēr demonstrācijas gaitā iezagās nelielas šaubas - vai tikai sausiņš pie stūres nav drošinātājs pret iespējamu izblamēšanos. Tehniski Cayenne S Hybrid taču ir tas pats Toureg hibrīds, kura bremžu darbība neiekļāvās vispārējā harmonijā. Abi hibrīdi sākumā bremzē ar ģeneratoru, lai pēc iespējas uzsūktu enerģiju, kas citādi izkūpētu bremžu diskos. Taču pāreja no vienas bremzēšanas uz otru ir pārāk spēja, tāpēc vismaz sākumā automobilis «knābā». Bremzējot pirms krustojuma noknābā arī sausiņš. Cayenne taustāms labums ir Start/Stop sistēma, kas darbojas daudz ātrāk nekā Panamera. Bez tam Hybrid nebūt nav dārgākais modelis, kā tas ir Touareg gadījumā. Taču uzcenojums pat virs Cayenne S tik un tā ir liels, bet dīzelis vispār ir 20 tūkstošus lētāks.
Pasaki bezceļam «atā»
Kā kompensējot to, ka paši nevarējām nospiest elektrisko pedāli, Porsche negaidīti pārsteidza ar off-road sekciju. Nevis sadomātu pļavu ar kalibrētām bedrēm un lineāla atstatumos saliktiem akmeņiem, bet īstu rallija «dopu» ar šauriem, putošiem līkumiem cauri olīvkoku birzīm. Šādi Porsche rāda, ka Cayenne ārpus asfalta nav kļuvusi tizlāka tikai tāpēc, ka tai vairs nav pazemināto pārnesumu. Jā, offroad komplekts par piemaksu turpmāk pieejams tikai Touareg. Taču sviriņa konsolē palikusi, un tā manipulē ar trim elektroniskiem off-road režīmiem. Hibrīdam offroad prieciņi ir liegti, toties var pasūtīt Porsche Torque Vectoring sistēmu, kas ļauj iekarot līkumus ar 911 Turbo līdzīgu naidu un izaicināt fiziku. Jaunā Cayenne ir vieglāka un nosacīti ekonomiskāka, taču vēl arvien izmaksā daudz naudas. Automātiskā klimata sistēma beidzot ir standartā, bet pneimoamortizatori joprojām ne. Taču bez tiem Cayenne neprot pašu svarīgāko - būt sporta mašīna un grezns kreiseris reizē.